FDA paralajmëron për matjen e glukozës në gjak në orë dhe pajisje të tjera

glukozë

Apple Watch është bërë një tjetër lidhje në kornizën e Apple për të mbrojtur shëndetin e përdoruesve. Gjatë viteve të fundit ne kemi parë se si mjete të reja shëndetësore janë futur në orë, të tilla si zbulimi i aritmive, kryerja e elektrokardiogrameve ose zbulimi i ngopjes me oksigjen. Ne kemi dëgjuar për një kohë të gjatë për Integrimi i një sistemi për matjen e glukozës në gjak përmes Apple Watch. Megjithatë, të FDA paralajmëron konsumatorët se nuk ka produkte të autorizuara për matjen e glukozës në gjak për momentin dhe se ata që e reklamojnë mund të dëmtojnë shëndetin e diabetikëve.

FDA: "Këto pajisje nuk analizojnë nivelet e glukozës në gjak"

Me teknologji të ngjashme me zbulimin e ngopjes së oksigjenit në gjak, Apple po punon në një sistem për të zbuluar glukozën në gjak, diçka që do t'i ndihmonte diabetikët të kontrollonin sëmundjen e tyre dhe të zbulonin patologjitë urgjente në një popullatë të caktuar. Kjo teknologji do të bazohej në spektroskopia optike e absorbimit duke përdorur një lazer e cila duke u ndriçuar nën lëkurë është e aftë të kthejë informacion mbi sasinë e glukozës në gjak.

Megjithatë, për shkak të rritjes së shumë pajisjeve të paautorizuara që pretendojnë se janë në gjendje të matin glukozën në gjak, FDA është dashur të lëshojë një deklaratë duke paralajmëruar për këtë:

FDA nuk ka pastruar ose miratuar asnjë orë inteligjente ose unazë inteligjente që synon të masë ose vlerësojë vetë vlerat e glukozës në gjak.

Problemi, pjesërisht, është se ekzistojnë dy lloje të teknologjive të mundshme. E para për të cilën folëm, zbulimi pa asnjë element të jashtëm që përcakton glukozën në gjak dhe, nga ana tjetër, përcaktimi i vazhdueshëm i glukozës në gjak përmes një sensori të futur vazhdimisht në përdorues dhe që mund të konsultohet përmes një aplikacioni 24 orë në ditë. ditë. Ky sensor i fundit është tashmë në treg.

Rekomandimet e FDA

Orat dhe unazat inteligjente që shiten dhe pretendojnë se matin glukozën pa pasur nevojë të shpohen Ata janë një gabim i vërtetë dhe kjo është ajo që FDA ka vendosur dhe lëshuar a një seri rekomandimesh për të shmangur mashtrimin dhe sigurinë e diabetikëve, pjesërisht, të cilët mund të preken nga matjet dhe trajtimet e gabuara mbi ose nën ato të rekomanduara:

  • Mos blini ose përdorni orë inteligjente ose unaza inteligjente që pretendojnë se matin nivelet e glukozës në gjak. Këto pajisje mund të shiten online ose direkt nga shitësi.
  • Ju lutemi vini re se FDA nuk ka rishikuar sigurinë dhe efektivitetin e këtyre pajisjeve dhe përdorimi i tyre mund të rezultojë në matje të pasakta të niveleve të glukozës në gjak.
  • Nëse kujdesi juaj shëndetësor varet nga matjet e sakta të glukozës në gjak, bisedoni me ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor për një pajisje të pastruar nga FDA që është e përshtatshme për nevojat tuaja.

Na ndiqni në Google News

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.