Fillon ndërtimi i qendrës së parë R&D në Kinë

id-kinë

Përkundër faktit që në muajt e fundit kompania me bazë në Cupertino gjithçka që ka gjetur në Kinë janë probleme me autoritetet dhe një rënie në shitje për shkak të rritjes së markave të reja kineze që ofrojnë terminale me performancë të lartë me çmime shumë të arsyeshme, Apple mbetet e përqendruar në investime në vend Dhe siç njoftoi në udhëtimin e saj të fundit majin e kaluar, Apple tashmë ka filluar ndërtimin e qendrës së parë R&D në vend, në parkun teknologjik Zhongguancun, siç ka njoftuar zyra strategjike e këtij parku biznesi DigiTimes. 

Apple synon ta bëjë këtë punësojnë rreth 500 punonjës Ata do të përqendrohen në zhvillimin e softuerit dhe pajisjeve të reja të komunikimit harduer, përveç pajisjeve audio dhe video. Punimet sapo kanë filluar dhe përfundimi i tij është planifikuar para fundit të vitit. Por nuk do të jetë vetëm një qendër R&D, pasi Apple synon që inxhinierët të punojnë së bashku me ekipe biznesi për të promovuar shitjet e produkteve dhe shërbimeve në vend, siç raportohet nga vetë Tim Cook muajin e kaluar të gushtit.

Apple ka disa qendra R&D në të gjithë botën. Së shpejti një do të hapë dyert në Japoni dhe për vitin e ardhshëm një tjetër do të hapet në Indi, ku Apple po përpiqet të bëjë përpjekje specifike për të kënaqur qeverinë e vendit. Të gjitha qendrat R&D do të koordinohen nga Cupertino aty ku ndodhen aktualisht zyrat e Apple, zyra që brenda pak muajsh do të zhvendosen në mjediset e reja në formë anije kozmike të pagëzuara si Campus 2.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.