Firmware AirPods tani mund të përditësohet nga një Mac

Apple AirPods Pro

Siç thotë edhe titulli i këtij lajmi, firmware-i i AirPods mund të përditësohen drejtpërdrejt nga një Mac. Në këtë rast, duhet të themi se përditësimi i detyruar i AirPods është mjaft i ndërlikuar për t'u kryer, nuk ka asnjë metodë specifike, por mund të bëhet përmes iPhone ose iPad me të cilin janë lidhur.

Në këtë rast, versioni më i fundit i macOS 12.3 Monterey, i lëshuar si beta nga firma Cupertino, ofron opsionin e përditësimit automatik të firmuerit AirPods. Kjo do të thotë se Nuk mund të detyrojmë as përditësimin e kufjeve, por mund ta bëjmë nga një Mac, gjë që nuk ishte e mundur më parë.

Nuk mund të detyrosh instalimin e versioneve të reja

E kemi thënë tashmë shumë herë dhe në raste të mëparshme, përditësimet që arrijnë te kufjet AirPods nuk mund të kryhen me forcë, është një proces automatik që kryhet në mënyrë të rastësishme dhe mund të zgjasë pak a shumë në varësi të vetë Apple. Mund të lëshoni versionin e ri të firmuerit për AirPods, duhet të presim që ai të përditësohet automatikisht dhe megjithëse përditësimi tani është i mundur edhe përmes Mac (në versionin beta 12.3) instalimi manual gjithashtu nuk lejohet.

Ndryshe nga iPhone dhe iPad, Mac nuk shfaq as versionin aktual të firmuerit AirPods. Megjithatë, duke pasur aftësinë për të përditësuar kufjet nga distanca kur lidheni. Rritja siç themi është në beta dhe ka mundësi që të ndryshojë në momentin e lançimit të versionit përfundimtar të sistemit operativ Mac që pritet këtë pranverë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Ton dijo

    Do të më pëlqente nëse mund të shkarkohej versioni i airpods origjinale, sepse që nga përditësimi i fundit ato janë skuqur. Nuk zgjasin dhe shkëputen pas disa minutash.