Fjala kryesore e Apple ishte zhgënjyese, dhe kjo është një gjë e mirë

Më 14, siç e dini mirë sepse me siguri e keni ndjekur atë me ne drejtpërdrejt, u zhvillua Keynote i ri i Apple në të cilin u lansuan produkte të ndryshme si të reja. Gama e iPad, pak e rinovuar Apple Rights Watch dhe natyrisht gamën e plotë të iPhone 13, megjithatë, për shumë arsye kjo Fjalë kyçe ishte një zhgënjim i vërtetë.

Pakënaqësia e krijuar nga Keynote më 14 shtator është e njohur, por ne mund të bëjmë një lexim pozitiv të asaj që ndodhi. Ngjarja e prezantimit të iPhone 13 ishte një zhgënjim i vërtetë për shumë përdorues, kështu që ... Pse mund të jetë e mirë kjo?

Lumi jo gjithmonë bart ujë

Këtë herë ai nuk kishte veshur pothuajse asgjë. Ne e kemi kaluar verën me besnikëri duke besuar në iluzionet e Jon Prosser dhe Mark Gurman, sikur të ishin predikues të Apple. Edhe pse është e vërtetë që ne duhet t'u japim atyre përfitimin e dyshimit sepse ka shumë raste në të cilat ata kanë qenë të suksesshëm, nëse do të kishim një fletë Excel (Numrat për besimtarët e Apple) me llogaritjet statistikore të parashikimeve të tyre, ne do të kanë dhënë realitetin e fytyrës shumë më parë.

Egot e tyre i kanë bërë ata të hidhen në pishinë më shumë se kurrë këtë vit dhe Apple ka qenë në gjendje të marrë pjesë në të për t’i tallur me një Fjalë Kryesore që nuk ka të bëjë fare ose aspak me atë që pritej.

Po sikur të rishikojmë të gjitha thashethemet që analistët papier-mâché na vjedhin këtë verë?

 • IPhone 13 Pro do të kishte një sistem Gjithmonë në ekran e ngjashme me Apple Watch: Ky thashethem nuk ishte pothuajse askund për ta marrë atë, në thelb sepse ne do të kishim parë pjesë të funksionalitetit gjatë betave të ndryshme të iOS 15, diçka që nuk ndodhi kurrë.
 • Apple Watch do të ketë një ridizajnim brutal të paparë më parë: Mendoni për këtë, nuk ka një orë të mençur plotësisht të sheshtë dhe këndore në treg, është larg çdo logjike sepse rezistenca dhe ergonomia e saj do të komprometoheshin ndjeshëm.
 • Brezi i tretë AirPods, në gjysmë të rrugës midis AirPods Pro dhe AirPods: Ndoshta një nga produktet që kishte logjikën më të madhe në prezantim, megjithatë, realiteti është se si AirPods Pro ashtu edhe AirPods origjinal u prezantuan në një Keynote të ndryshëm nga ai i iPhone, gjithashtu me recidivizëm, ne kemi tashmë të paktën dy Fjalët kyçe që i presin.

Tim Cook duhej të përmbahej duke qeshur në Keynote

19:00 Mbërriti koha spanjolle (10:00 në Cupertino) dhe Tim Cook filloi Fjalën Kryesore si me nxitim, pothuajse pa thënë përshëndetje ndërsa pimë një pije nga uji që lagte fytin për gati dy orë drejtpërdrejt në YouTube, gjetëm një iPad. Po, pikërisht iPad që shumë analistë premtuan se nuk do ta shihnim gjatë kësaj Fjalimi. Dhe nëse do të ishte iPad Pro ju thoni: "mirë, le të shkojmë", por asgjë nuk është më larg nga e vërteta, Apple ishte duke vënë bast në iPad 10.2-inç, produkti i tij më themelor në gamën iPadOS që merr një 122º dhe 12MP të ri Kamera FaceTime së bashku me përmirësimet e softuerit.

Atëherë pothuajse të patretur se "jemi mashtruar", Apple vendos një iPad Mini në skuadër, i cili është, me pak fjalë, një miniaturë 8,5 inç iPad Air, me lidhje të plotë 5G dhe Touch ID direkt në butonin e energjisë. Po, ne po flasim pikërisht për atë iPad Mini që një ditë më parë këta analistë siguruan se nuk do të dilte deri në fund të vitit dhe se ishte duke u studiuar nga kompania Cupertino. Kishim mezi pesëmbëdhjetë minuta Fjalë kyçe dhe kokat tona tashmë po shpërthenin, kishim frikë nga më e keqja, dhe ashtu ishte.

Tjetra ishte një Apple Watch, dhe shpesh Apple Watch. Ishte vetëm Apple Watch shitës tymi Ata na kishin siguruar prej muajsh se ai nuk do të largohej. Asnjë sensor i temperaturës, asnjë dizajn radikal i ri që e barazon atë me gamën e produkteve iPhone, e aq më pak teknologji të avancuara të matjes. Seria e re e Apple Watch 7 është në thelb një evolucion i lehtë i Apple Watch Series 6 në aspektin e panelit të përparmë, zvogëlimi i skajeve dhe përkulja e ekranit, diçka që Apple e ka praktikuar tashmë në pajisjet e tjera dhe di ta bëjë mirë.

Ne vazhdojmë të bëjmë bingo me iPhone 13 dhe gamën e saj, këtu të paktën ata godasin diçka, por hej, duke pasur parasysh se përmirësimet e vogla janë reflektuar vetëm në një nivel më të hollë 20%, moduli i kamerës me kapje më të mirë të dritës dhe një ekran me freskim më të lartë 120 Hz për panelin e Modelet «Pro», nuk është se ne do të vendosim një medalje mbi to. Sigurisht, ata dolën jashtë kontrollit me Gjithmonë në ekran, një tjetër premtim që ra në ujin e borazit gjatë Fjalimit. Seriozisht, Tim Cook ndoshta kishte për të xhiruar qindra fotografi, sepse ai ishte duke qeshur.

Mos e humbni besimin, tani vjen Edhe nje gje, që më tha Steve Jobs. Kreditet qarkulluan në ekran sikur të ishte perdja e Luftës së Yjeve ndërsa ne ishim në pritje të atij njoftimi fantastik, gjeneratës së tretë të AirPods.

Faultshtë faji ynë, por është mirë

Po, dhe nuk vesh kolorao të thuash. Faji është i imi, sepse unë gjithashtu i dhashë një besim këtyre analistëve të Amerikës së Veriut që na bëjnë kaq shumë vizita, që më emocionojnë si secili prej jush, sepse ai që regjistrohet në këto rreshta nuk është asgjë më shumë se një ndjekës i Apple, në një masë më të madhe ose më të vogël, por kush ha në të njëjtën tryezë me ju. Ata gjithashtu më mashtruan, me përkeqësimin që isha pjesë e biznesit të tyre, pa dashje por me konsensus, pa qëllim por me faj.

Dhe kështu erdhi 15 shtatori, hangover kryesor dhe komentet nga grupi ynë Telegram (bashkohuni me ne, ne tashmë jemi më shumë se 1.100 përdorues) treguan Keynote si një nga më zhgënjyesit.

Dhe tani unë do t'ju bind se pse e gjithë kjo është mirë. Newsshtë një lajm i mrekullueshëm që Apple është në kundërshtim me analistët, duam apo nuk duam, kjo do të thotë që Apple më në fund është kthyer në rrugën e fshehtësisë dhe një pune të kryer mirë, pavarësisht se çfarë thonë njerëzit. shitës tymi dhe duke shënuar rrugën e tyre. Kjo është, ka qenë dhe do të jetë gjithmonë mësimdhënia e Apple, dhe Falë Fjalës kryesore të këtij viti, Fjalori tjetër i radhës do të jetë më i veçantë, do të jetë si më parë, sepse nuk e dimë se çfarë mund të ndodhë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Xavi dijo

  Artikulli është fantastik.
  Duhet të shtoj se nuk është faji i personit që e thotë atë. Nëse jo të gjitha faqet e internetit që mblodhën thashetheme të tilla, ato NUK janë lajme.
  Fajësojeni për përhapjen e tij.
  Unë gjithashtu duhet të them se kjo Fjalë kyçe ka qenë, mendoj, një nga zhgënjimet më të mëdha në vite, nëse jo më i keqi nga të gjithë.
  Unë mendoj se ishte e vetmja Fjalë Apple në të cilën NO pajisje nuk kishte shtuar asgjë të re.
  Ka qenë një fjalim kryesor në të cilin në të gjitha pajisjet e vetmja gjë që ata kanë bërë kanë qenë përmirësimet e dukura tashmë. ASGJË E RE.
  Nuk mendoj se ishte rastësi. Sinqerisht besoj se kjo Fjalë kyçe ka qenë rezultati, as më shumë e as më pak, i një pandemie që ka prekur rrjedhën e punës të Apple. Normale.
  Gjithçka ka qenë më shumë njësoj. Asgjë e re. Në asnjë pajisje.

 2.   pistoletë e madhe dijo

  E shoh kështu, ka vite kur prezantimi dhe përmirësimet janë zhgënjyese, le të kemi parasysh se jo çdo vit do të vijë një revolucion në teknologji. Fatkeqësisht, ose për fat sepse do të përfundonim të ngopur, kjo ndodh vetëm çdo disa vjet.

  Le të shohim nëse viti i ardhshëm është ai i mirë.