Foxconn blen Sharp për 6.200 miliardë dollarë

foxconn (Kopjo)

Javët e fundit ne kemi folur në disa raste për interesin e disa kompanive për të marrë përsipër prodhuesin ekran japonez Sharp, i cili po kalon vështirësi financiare vitet e fundit. Ajo që tërhoqi më shumë vëmendjen ishte Foxconn, si prodhuesi kryesor i pajisjeve të kompanisë me bazë në Cupertino.

Sipas gazetës Nikkei Asian Review, firma japoneze Sharp ka përfunduar duke pranuar ofertën e Taiwan Hon Hai Precision, e njohur më mirë nga Foxconn, në këmbim të 6.200 miliardë dollarëve. Oferta fillestare që kompania bëri ishte 5.300 miliardë lekë, që duket se i është dashur ta rrisë atë për të qenë në gjendje të qëndrojë me prodhuesin e ekranit japonez.

Foxconn Peatron

Thashethemet për blerjen e Sharp nga Foxconn dolën në dritë vitin e kaluar dhe pretenduan se Foxconn do të mbështetej te Apple për të bërë investimin, por nuk do të ishte pjesë e tij. Për momentin nuk është e qartë nëse oferta që firma japoneze Foxconn ka pranuar mbështetet financiarisht nga Apple.

Siç mund ta lexojmë në Nikkei Asian Review:

Sharp është dashur të zgjedhë midis ofertës së blerjes nga Foxconn ose të vazhdojë të operojë me mbështetjen e Innovation Networ, Corp të Japonisë, një fond investimesh i mbështetur nga qeveria Japoneze. Ky fond ofroi një injeksion 300 milion jen dhe një linjë kredie 200 milion jen.

Pas blerjes së Sharp, Foxconn është në gjendje të fillojë prodhimin e komponentëve për iPhone, duke tejkaluar rolin e tij të vetëm deri më tani, i cili nuk ishte askush tjetër përveç montimit të pajisjeve. Fabrika nr. 1 e Sharp-it Kameyana i kushtohet ekskluzivisht prodhimit të ekraneve për iPhone, pas investimit të Apple prej 987 milion për ta kthyer atë, pasi që më parë prodhonte vetëm panele HDTV. Aktualisht panelet LCD të iPhone prodhohen nga Samsung, LG dhe Sharp.

Nëse qëllimi i Apple është të përfshijë panele OLED brenda dy viteve, unë nuk mund ta shoh se Apple ka qenë në gjendje të bashkëpunojë me blerjen e kësaj kompanie. Nëse bëjmë rastin e thashethemeve që kemi botuar më parë dhe që lidhen me panelet e ardhshme OLED, si Samsung ashtu edhe LG do të jenë përgjegjës për prodhimin e këtij lloji të ekraneve brenda dy, kur planifikohet zbatimi i tij dhe teknologjia OLED ka përparuar edhe më shumë se deri më tani.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.