Franca dhe Britania e Madhe i thonë JO aplikacionit të Apple dhe Google kundër COVID-19

Përpjekjet e Apple dhe Google për të krijuar një aplikacion për të ndihmuar në luftën kundër pandemisë së koronavirusit kanë hasur në dy pengesat e tyre të para. Franca dhe Britania e Madhe kanë thënë se nuk do ta përdorin atëEdhe pse vetë aplikacionet tuaja janë të dënuar të dështojnë pa ndihmën e gjigantëve të teknologjisë.

Tashmë ekzistojnë dy vende që e kanë bërë të qartë se ata nuk do të përdorin API të Apple dhe Google për të zhvilluar aplikacionet e tyre që ndihmojnë në gjurmimin e kontakteve të mundshme me pacientë të infektuar nga Coronavirus. Kjo do të thotë që ata do të përdorin aplikacionet e tyre, dhe për këtë arsye, ata nuk do të kenë qasje në të gjitha modifikimet që Apple dhe Google kanë zhvilluar së bashku dhe që do t'i lejonin këto aplikacione të funksionojnë në mënyrë efikase. Një nga kërkesat që këto aplikacione të jenë të suksesshme është ajo Ata mund të përdorin Bluetooth në sfond, diçka që nëse nuk përdorin Apple API nuk do të lejohen. Kjo do të thotë, që aplikacionet e zhvilluara në Mbretërinë e Bashkuar ose Francë të funksionojnë, ata do të duhet të ekzekutohen dhe me ekranin të ndezur, diçka që është e lehtë të kuptohet që do të bëjë që dobia e tyre të jetë shumë e pakët.

Pse Franca dhe Britania e Madhe refuzojnë të përdorin Apple dhe Google API? Një nga kërkesat e këtyre ndërmarrjeve është që të dhënat të jenë plotësisht anonime dhe që të mos ketë baza të të dhënave të centralizuara ku ato ruhen. Kjo është pikërisht aty ku këto vende nuk bien dakord dhe duan të kenë bazat e tyre të të dhënave për t'iu qasur atyre kur e konsiderojnë të nevojshme.

Nga ana tjetër, të vetëdijshëm për kufizimin e mos përdorimit të API-së së Apple, ata i kanë kërkuar kompanisë që t'i lejojë ata të kenë qasje në funksionin Bluetooth edhe nëse aplikacionet e tyre janë në sfond, diçka për të cilën Apple ka qenë në kundërshtim, duke pretenduar se Nëse ju dëshironi atë funksionalitet, përdorni mjetet që Apple ofron. Gjynah që edhe në luftën kundër një armiku të përbashkët vendet e ndryshme nuk i harrojnë ambiciet e tyre.s personale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Shteti Apple dijo

  Nuk e shoh keqardhjen. Apple është përpara qeverive të Mbretërisë së Bashkuar dhe Francës dhe jo vetëm në teknikat e evazionit fiskal, duke ndjekur atë që bëjnë shumë kompani të tjera, por edhe në softuer.

  Android duke qenë i hapur (edhe pse në atë mënyrë sepse kontrollohet nga Google me "shërbimet" e tij, përveç AOSP), lejon atë që Apple mohon në pajisjet e saj.