Franca do ta gjobisë Apple jo më pak se 422 milion dollarë

Tim Cook në intervistën e tij me Mad Money

Autoritetet franceze rihapin polemikat rreth mjedisit tatimor të Apple dhe duket se Apple ka bërë biznes me ligjshmëri të dyshimtë, e cila do të mbante një gjobë prej 422 milion dollarëshpasi llogaritë tuaja mund të mos jenë plotësisht të pastra. Ne tashmë e dimë që Apple ka shumë sisteme të optimizimit të taksave që gjenerojnë një sasi të madhe dyshimesh, në fakt, ato mund të shkaktojnë edhe "gabime" që sjellin sanksione administrative, siç ka ndodhur në rastin e menaxhimit të taksave të kompanisë Kompania Cupertino në Irlandë, ura e saj brenda dhe jashtë Evropës dhe për të cilën ajo mori trajtim diferencial dhe preferencial, padyshim i paligjshëm.

Sipas gazetës franceze Le Monde, Apple ka justifikuar dhe paguar në Francë gjithsej 69 milion euro, një shumë qesharake nëse marrim parasysh përfitimet që gjiganti i Amerikës së Veriut ka qenë në gjendje të gjenerojë. Ne ate menyre, autoritetet financiare franceze po hetojnë vitet 2011, 2012 dhe 2013. Sipas burimeve zyrtare nga qeveria franceze, vitet 2014 dhe 2015 janë audituar kohët e fundit dhe rezultatet kanë qenë të kënaqshme. Kështu është mjedisi financiar i ndërmarrjes Cupertino në Evropë dhe është që pas Irlandës, duket se të gjitha Shtetet i heqin kafshimet nga molla.

Ndërkohë, Apple "luan Suedisht", kurrë më mirë të thënë, dhe është se ajo ka treguar se nuk është njoftuar kurrë për këtë nga autoritetet Franceze. Sidoqoftë, ne e dimë që Apple pëlqen të luajë mace dhe miu, të gjitha pikërisht kur Tim Cook fillon t'i hedhë sytë Donald Trump, siç premtoi presidenti i ardhshëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës ul taksën për riatdhesimin e pasurive financiare nga 30% në 10%, gjë që do të bënte që kompani si Apple të transferonin të gjithë kapitalin e tyre nga Evropa dhe zona të tjera direkt në Shtetet e Bashkuara.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.