Franca hedh poshtë Apple dhe Google metodën 'inovative dhe efikase' të ndjekjes së Coronavirus

Ne jemi në momentin e de-përshkallëzimit, përsëri në "normalen e re" Siç komentojnë disa qeveri, një fazë në të cilën është thelbësore të dihet se ku qarkullon Koronavirusi në shoqërinë tonë. Siç kemi njoftuar, Apple dhe Google duan të ndihmojnë me këtë, për këtë ata kanë zhvilluar një API që po ofrojnë për të gjetur rrugën e virusit. Sigurisht, shumë qeveri hezitojnë ta përdorin atë dhe sot kemi një të re që bashkohet me këtë listë të vendeve që nuk duan të përdorin zhvillimin e Apple dhe Google. Franca njeh punën e mirë të Apple dhe Google por dëshiron të zhvillojë aplikacionin e saj për të gjetur Coronavirus midis qytetarëve të saj.

Epo, siç themi, Franca duket se sapo është bashkuar me shumë vende që mohojnë të teknologjisë Apple dhe Google, ata e dinë se ajo që bëjnë këto kompani është e mirë, por sipas djemve nga Reuters, ata preferojnë të jenë ata që kryejnë këtë lloj zhvillimi. Ne ju lëmë me informacionin e publikuar nga Reuters në të cilin shohim se si Qeveria franceze konfirmon natyrën inovative dhe efikase të API të zhvilluar nga Apple dhe Google Për të gjurmuar ndikimin e Coronavirus, po, siç themi ata refuzojnë ta përdorin atë për shkak të sistemit të tyre të gjurmueshmërisë:

Aplikacioni për gjurmimin e kontakteve "StopCOVID", mbështetur nga shteti i FrancëAi duhet të hyjë në fazën e tij të testimit në javën e 11 majit, kur vendi fillon de-përshkallëzimin, tha të dielën një ministër qeveritar.

Ministri i Çështjeve Dixhitale Cedric O, një anëtar i rrethit të ngushtë të Presidentit Emmanuel Macron, paraqiti aplikacionin si një element kryesor të strategjisë së Francës për të parandaluar koronavirusin ndërsa autoritetet përballen me mundësinë e testimit masiv.

Sovraniteti shëndetësor dhe teknologjik i Francës ... është liria për vendin tonë për të zgjedhur dhe për të mos u kufizuar nga zgjedhjet e një kompanie të madhe, sado inovative dhe efikase të jetë.

Në fund është mirë që kompanitë e teknologjisë të përfshihen për të kontribuar në luftën kundër Coronavirus, por është e kuptueshme që janë vetë qeveritë ato që duan të zhvillojnë mekanizmat e tyre dhe të parandalojnë ndërmarrjet e palëve të treta të përfshihen në të. Dhe çfarë mendoni, A është mirë për gjigantë si Apple dhe Google të zhvillojnë API-të e gjurmimit kundër Coronavirus? A është më mirë që qeveritë të kryejnë këtë lokalizim të virusit tek qytetarët e tyre? hapim debat ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   XR-Skully dijo

  Franca dhe vendet e tjera vlerësojnë punën e mirë të dy ndërmarrjeve të mëdha të teknologjisë si Apple dhe Google por preferojnë të bëjnë aplikimin e tyre.

  Të menduarit gabim, dhe kjo nuk do të thotë aspak se është e vërtetë ose se kompanitë e përmendura të teknologjisë gjithashtu spiunojnë, a nuk mund të jetë për shkak se Apple dhe Google kanë bërë një aplikacion që nuk hyn në privatësinë e njerëzve dhe kufizohet vetëm në atë që çfarë është Covid-19? A mund të ndodhë që vendet që ky aplikacion nuk i bindin duan diçka më intensive të kontrollit të qytetarëve në shumë më shumë fusha sesa kontrolli shëndetësor?

  Dhe do të doja të shtoja më shumë. Po sikur të mos keni smartphone? Mirë, në ditët e sotme praktikisht të gjithë kanë një, por çfarë nëse nuk e keni? A do t'ju detyrojnë të blini një, edhe nëse jeni i papunë ose në një ERTE pa akuzuar asgjë dhe shpenzimi ishte i pamundur sepse vështirë se keni për të ngrënë?