Furnizues të ndryshëm të Komponentit të Mollës Akuzohen për Skllavërimin e Ujgurëve

iPhone 11 i pasmë

Kina nuk karakterizohet nga marrja e asaj që thuhet saktësisht mirë, jo vetëm me fqinjët e saj (Tajvani dhe Japonia), por edhe me disa prej grupeve të ndryshme etnike që banojnë në territorin e saj. Marrëdhëniet e qeverisë kineze me rajonin Xinjiang ku banon grupi etnik Ujgur, i vendosur në Kinën veriperëndimore, ata kurrë nuk kanë qenë të mirë.

Situata e pambrojtur e këtij grupi etnik duket se është shfrytëzuar nga disa nga furnizuesit e komponentëve të Apple në bashkëpunim me qeverinë kineze, për të detyroji të punojnë në ambientet e tua, sipas medias britanike The Information.

Sipas kësaj gazete, regjimi kinez ka zhvendosur mijëra ujgurë myslimanë që banojnë në rajonin e Xinjiang, në i detyrojnë ata të punojnë në fabrika. Të dy kompanitë që lidhen me Apple, nuk është e vetmja kompani e shpërndarë nga ky skandal i ri, i cili shfaqet në këtë raport janë BOE Technology dhe O-Film.

BOE Technology është përgjegjëse për prodhimin e Panele LCD si për MacBooks ashtu edhe për iPad. Lajmet e fundit në lidhje me këtë kompani tregojnë se ajo po bashkëpunon në mënyrë aktive me Apple për t'u bërë furnizuesi, së bashku me Samsung, i ekraneve OLED që Apple planifikon të implementojë në iPhone në 2021, në mënyrë që të zvogëlojë varësinë e saj nga Samsung. Pasi e njohu këtë skandal, BOE e ka atë shumë të vrazhdë.

Së bashku me LG Innotek, O-Film është përgjegjëse për prodhimin e produkteve modulet e kamerës nga diapazoni i iPhone. Kompania që mund të fitojë shumë pikë dhe të marrë përsipër prodhimin masiv të moduleve të reja, pasi dëgjoi lajmet e mbyllja e përkohshme e objektit në Korenë e Jugut ku LG prodhon module kamera për iPhone. Ajo që është e qartë është se Apple e ka gjithnjë e më të vështirë për të gjetur furnitorë të tjerë të disa prej komponentëve të iPhone për të zvogëluar varësinë e saj si nga LG ashtu edhe nga Samsung.

Zëdhënësi i Apple Josh Rosenstock thotë se kompania ka rregulla shumë të rrepta me të gjithë furnizuesit e saj dhe pret që të gjithë punonjësit e furnizuesve të saj të trajtohen me dinjitet dhe respekt. Apple nuk është e vetmja kompani që është prekur nga kjo polemikë e re. Dell, Nike dhe Volkswagen… janë disa nga kompanitë, furnizuesit e të cilave po përfitojnë nga grupi etnik Ujgur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.