Të gjithë furnizuesit e Apple do të ndalojnë përdorimin e qymyrit deri në vitin 2030

Gjurmë karboni në planet

Apple ka demonstruar në një numër të madh rastesh, pozicionin e saj në mbrojtje të mjedisit, si shumë kompani të tjera të mëdha. Për disa vjet, Apple ndaloi së konsumuari energji nga qymyri, megjithatë, shumë nga furnitorët së bashku me linjat e montimit të produkteve të tyre, akoma ata vazhdojnë ta përdorin këtë material ndotës si një burim energjie.

Apple ka krijuar një udhërrëfyes për të gjithë furnitorët dhe linjat e montimit që punojnë që Apple të ndalojë përdorimin e qymyrit, një plan afatgjatë që do të zgjasë 10 vjet. Që nga viti 2030, të gjithë furnizuesit që aktualisht punojnë ose duan të vazhdojnë të punojnë me Apple, nuk do të jenë në gjendje të marrin energji nga qymyri.

Në këtë mënyrë, deri në vitin 2030, të gjitha produktet që Apple nxjerr në treg do të ketë ndikim zero në klimë. Përveç kësaj, Apple ka hartuar një seri veprimesh për të zvogëluar emetimet duke rritur përdorimin e materialeve me karbon të ulët dhe të ricikluar, duke dizajnuar produkte sa më me efikasitet nga pikëpamja e energjisë ...

Ai gjithashtu do të identifikojë mënyra të reja për të zvogëluar përdorimin e energjisë në ndërmarrjet e mëdha dhe zinxhirët e tyre prodhues. Shumë të përmirësojë proceset e prodhimit dhe do të përdorë materiale mbetjet e karbonit të të cilave janë sa më të ulëta që të jetë e mundur derisa të arrijnë zero në 2030.

Objekti kryesor që Apple ka në mendje në këtë plan afatgjatë është që të gjithë produktet e tyre përdorin vetëm materiale të ricikluara dhe energji të rinovueshme, për të parandaluar që prodhimi i tyre të vazhdojë të marrë një dëm të konsiderueshëm në planet në të ardhmen.

Të gjitha dyqanet, zyrat dhe qendrat e të dhënave të Apple në të gjithë botën përdorin vetëm energji nga energjia e rinovueshme. Reduktimi i gjurmës së karbonit në atmosferë nuk është çështje vetëm e ndërmarrjeve të mëdha, por edhe e peronistëve si ju apo unë, kështu që sa herë që është e mundur, ne duhet të kontribuojmë në masën e mundësive tona për të bashkëpunuar me riciklimin, të dyja pajisjet elektronike siç janë plastika kryesisht .


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.