Shitësit e përbërësve 5G që fërkojnë duart për vitin 2020

iPhone 12

Në vitin 2020, shumë pajisje të tjera do të jenë në përputhje me teknologjinë 5G. Kjo teknologji është vonuar në disa raste, të tilla si Apple, për shkak të vonesave në zhvillimin e teknologjisë për produktet e saj. Sidoqoftë, tashmë ka furnitorë të komponentëve të nevojshëm për montimin e iPhone me teknologjinë 5G që ua fërkojnë duart përballet me një 2020 të plotë të porosive. Pritet që disa produkte të Apple të mbajnë këtë teknologji, siç është iPhone 12, i cili do të prezantohet në Shtator 2020, me të cilin do të jetë e mundur të lundroni me shpejtësi mbi 800 Mb / s.

Përparimet teknologjike rreth 5G do të gjenerojnë shumë përfitime

Pajisjet mobile kanë një ambient të brendshëm plot komponentët që u sigurojnë atyre qëndrueshmëri të energjisë dhe aftësinë për të bërë gjithçka që shohim në softuer. Megjithatë, përfshirja e Teknologjive të reja bën paradhënien e harduerit. Ky është rasti i integrimit të teknologjisë 5G. IPhone do të duhet të modifikojë përbërësit e tij për t'iu përshtatur kërkesave të reja të këtij rrjeti.

Një nga përbërësit thelbësorë është Kondensatorë qeramikë me shumë shtresa (MLCC) i dizenjuar në çip dhe i pranishëm në pothuajse shumicën e pajisjeve. Përdorimi i teknologjisë 5G nënkupton përdorimin e a 30% më shumë MLCC sesa me teknologjinë 4G. Këto përbërës përbëhen nga një numër i madh i kondensatorëve individualë të grumbulluar njëri mbi tjetrin. Përveç kësaj, ato janë të lidhura në një qark paralel duke lejuar që energjia të ruhet duke ruajtur ngarkesën elektrike brenda pajisjes.

Një nga furnizuesit Apple e këtij komponenti është Co. Taiyo Yuden Dhe për disa muaj ata kanë punuar me parashikime të mëdha të rritjes për shkak të interesit të këtyre përbërësve nga kompanitë e mëdha të teknologjisë në botë dhe një prej tyre është Apple. Raportet e fundit sugjerojnë që iPhone 12 mund të ketë atë çipi më i përparuar 5G në treg. Prandaj përbërësit e tij do të shkonin krah për krah. Ne do të shohim nëse molla e madhe vendos më në fund porosi të mëdha për MLCC nga Taiyo Yuden apo nëse, përkundrazi, preferon të zgjedhë furnizues të tjerë për të garantuar numrin e madh të tyre që do të blejë gjatë vitit 2020


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.