Furnizuesit kinezë të Apple fillojnë të angazhohen për mjedisin

fushat-panele diellore

Kina nuk është karakterizuar kurrë si një vend që respekton shumë mjedisin, megjithatë Apple dëshiron që të paktën furnitorët e saj të ndryshojnë llojin e energjisë që ata konsumojnë aktualisht, qymyr, për energji të rinovueshme, siç kemi raportuar pak më shumë se një vit më parë. Ndryshe nga Kina, Apple ka qenë gjithmonë e përkushtuar ndaj mjedisit dhe si provë e kësaj kemi instalimet e panelit diellor që kompania ka në Kaliforni dhe zonat përreth, të cilat më shumë sesa furnizojnë objektet dhe qendrat e të dhënave që kompania ka në të gjithë shtetin.

Kompania me qendër në Cupertino ka lëshuar një njoftim për shtyp që raporton progresin mbi çështjet mjedisore midis furnizuesve të kompanisë në Kinë. Siç mund ta lexojmë, Lens Technology është furnizuesi i parë i kompanisë që ka bërë një angazhim 100% për të përdorur energjinë e rinovueshme që nga 2018, në të cilën e gjithë energjia e nevojshme për prodhimin e kristaleve të pajisjeve Apple do të vijë nga burime të qëndrueshme dhe jo-ndotëse të energjisë.

Lens Technology përdori energjinë e erës për dy impiantet që kompania zotëron në Changsha, Provinca Hunan që është e dedikuar ekskluzivisht për prodhimin e paneleve të qelqit për iPhone, iPad dhe iPod touch. Aktualisht kompania lëshon 450.000 tonë metrik dioksid karboni në vit, e cila është ekuivalente me energjinë e përdorur nga 380.000 shtëpi në vend.

Lens Technology do të jetë shitësi i parë që do të pajtohet me planin mjedisor të Apple dhe ka arritur një marrëveshje me projektet e ndryshme të energjisë së erës të vendosura pranë fabrikave të saj. Lisa Jackson, e ngarkuar me politikat mjedisore dhe iniciativat sociale ka përgëzuar Lens Technologies për ndryshimin e saj drastik dhe ka shprehur shpresën që pjesa tjetër e furnizuesve të kompanisë do të fillojnë të ndërmarrin hapat e parë në mënyrë që burimi i vetëm i energjisë së përdorur të rinovohet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.