Gjykatësi nga New York: Qeveria nuk mund ta detyrojë Apple të zhbllokojë iPhone

kuzhinier tim

Një lajm i rëndësishëm për të gjithë ne që dëshirojmë që të dhënat tona private të mbeten private: një gjykatës i New York-ut e ka vendosur atë Qeveria nuk mund ta detyrojë Apple të zhbllokojë iPhone 5c të snajperit të bombardimeve në San Bernardino. Ai e ka bërë këtë pasi ka lexuar një përmbledhje prej 50 faqesh që ata nga Cupertino kanë paraqitur dhe vendosur që Akti i të gjithë shkrimeve nuk justifikon kërkesën e Qeverisë, kështu që ajo është refuzuar dhe Apple nuk ka arsye për t'i ndihmuar ata në këtë rast.

Gjykatësi Orenstein beson se interpretimi i Qeverisë së Shteteve të Bashkuara për  Akti i të gjithë shkrimeve es sa i gjerë aq edhe antikushtetues. Me këtë fitore mund të themi se Apple fiton ndeshjen e saj kundër FBI 1-0, por në asnjë rast se gjithçka ka mbaruar. Më shumë gjasa, qeveria amerikane do të apelojë vendimin dhe është e mundur që ata të jenë në gjendje të kthejnë tabelat në një mënyrë të ngjashme me atë që ndodhi me Samsung dhe që ka bërë që Apple të humbasë 120 milion dollarë.

Apple fillon të mundë FBI

Më shumë gjasa, episodi tjetër në këtë histori do të zhvillohet në Gjykata e Rrethit në Kaliforni. Në skenarin më të keq, Apple do të humbte në Kaliforni, në këtë rast do të kishte dy mendime të ndryshme nga dy gjykata të ndryshme, por gjëja më logjike është që vendimi i gjykatësit Orenstein të ndikojë në vendimin e gjykatës së Kalifornisë.

Importantshtë e rëndësishme të përmendet se New York ka qenë historikisht selia ligjore e nismave anti-kriptim të FBI-së, kështu që mund të themi se fitorja e parë u arrit nga Apple në territorin e armikut. Ne ende do të duhet të presim muaj, apo edhe vite, për të njohur rezolutën përfundimtare, por kjo fillon shumë mirë për ata që mbroni privatësinë tuaj. A jeni një prej tyre?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Mbret dijo

    Ata nga Cupertino janë të aftë të ngasin paripet mediatike ... duke ditur që ato janë zhbllokuar dhe askush nuk e di sa iPhone ... gjithsesi