Ata akuzojnë Google për detyrimin e prodhuesve të Android për të përfshirë aplikacionet e tyre

Padisni Google

Modeli i biznesit i disa ndërmarrjeve është informacioni. Dy kompanitë më të famshme që duan të dinë gjithçka për ne janë Google dhe Facebook, dhe ata duan ta dinë në mënyrë që të mund të na ofrojnë reklama të personalizuara dhe të marrin përfitime për të. Për të marrë informacionin tonë ata duhet të luajnë kartat e tyre dhe, sipas Komisionit Evropian, një nga kartat e përdorura nga kompania e motorëve të kërkimit është abuzimi i pozitës dominuese duke i detyruar prodhuesit e pajisjeve Android të përfshijnë aplikacionet e tyre në to.

Sipas Komisionerit të Konkurrencës Margrethe Vestager, «Google ka një strategji globale për të mbrojtur dhe zgjeruar dominimin e saj në kërkimet në Internet. Po duke vendosur kufizime dhe kushte të pajustifikuara prodhuesve të pajisjeve që përdorin sisteme Android dhe operatorëve« Komisioneri gjithashtu thotë se prodhuesit nuk kanë zgjidhje dhe duhet të përfshijnë edhe shfletuesin Chrome dhe motorin e tij të kërkimit.

Google vendos kufizime dhe kushte të pajustifikuara për prodhuesit

Teknikët e konkurrencës besojnë se ekzistojnë tre aspekte të papajtueshme me legjislacionin evropian në mënyrën e veprimit të Google:

 • Google ka pengojnë në mënyrë të paligjshme zhvillimin dhe hyrjen në treg të aplikacioneve ose shërbimeve rivale të celularëve për të kërkuar ose stimuluar prodhuesit e telefonave dhe tabletëve që të instalojnë paraprakisht ekskluzivisht aplikacionet ose shërbimet e Google.
 • Google ka parandaluar që prodhuesit e telefonave dhe tabletëve të dëshirojnë të instalojnë aplikacione dhe shërbime të Google në disa nga pajisjet e tyre Android zhvillojnë dhe tregtojnë versione të modifikuara dhe potencialisht konkurrentë të Android në pajisje të tjera, duke penguar në mënyrë të paligjshme zhvillimin dhe hyrjen në treg të sistemeve rivale të operimit celular dhe aplikacioneve ose shërbimeve të telefonit celular.
 • Google vendosi të bëjë Android me burim të hapur, që do të thotë se çdokush mund të përdorë kodin e tij dhe të zhvillojë sisteme operative të modifikuara. Të gjitha praktikat e biznesit duhet të jenë të hapura dhe të drejta.

Tani është kompania Mountain View që duhet të paraqesë pretendimet e saj për të treguar se nuk ka shkelur asnjë rregull apo ligj. Nëse gjyqtari hedh poshtë ankesën e tij, kompania tani në pronësi të Alphabet do të duhet të paguajë deri në 10% të të gjitha fitimeve të bëra gjatë vitit 2015, e cila arrin në 7.450 milionë. Nga ana tjetër, unë mendoj se ne përdoruesit do të interesoheshim nëse Google do të humbte çështjen, pasi që në atë mënyrë prodhuesit nuk mund të mbushin pajisjet me aplikacione që ndoshta nuk do t'i përdorim kurrë, të cilat shpesh quhen "bloatware". Cfare mendoni ju


3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   OscarMl dijo

  Epo, keni vërtet të drejtë, kur kam pasur telefona Android, gjëja e parë që bëj nëse mundem është ta çrrënjos, jo për ta modifikuar ose shtuar veçori, por për të eleminuar të gjitha ato aplikacione që nuk i përdor kurrë, fatkeqësisht nuk mund ta bëj me jailbreak iOS, pra, ka edhe disa atje që nuk arrij t'i prek dhe i kam lënë mënjanë në 1 dosje, të paktën më lejon ta bëj këtë.

  1.    Paul Aparicio dijo

   Përshëndetje, OscarMI. Mendoj të njëjtën gjë, nuk ka rëndësi nëse Apple, Google apo kushdo që i vendos ato. Gjëja e mirë për iOS është se disa nga këto aplikacione mund të hiqen në të ardhmen, ose kështu duket nga kodi iTunes. Le të shohim nëse mund ta arrijmë atë që të kemi vetëm atë që duam (Pse dua një kërkesë nga bursa ???).

   Një përshëndetje.

 2.   Prodhuesi i orës TwoZero Point dijo

  Unë jam duke shkuar për të lexuar bloge Android, për të parë se si të njëjtët njerëz që dikur përplasën veshët për akuzat kundër Microsoft për abuzim të një pozicioni dominues (Në temën e Internet Explorer, çështja është e ngjashme me atë të Google ... ) ata heqin bilën sot. Si do qesh me budallenjte ne detyre x)