Google për të lançuar një konkurent në Amazon Echo Show, me një ekran 7 inç

Amazon ishte e para që pa potencialin që kishin asistentët personalë në shtëpi, në vitin 2014 nisi Amazon Echo e parë, një pajisje që ka evoluar vitet e fundit, përveç përshtatjes me nevojat e reja të përdoruesve të internetit. Ky lloj produkti nisjen në treg një model me një ekran 7 inç të quajtur Amazon Echo Show.

Që nga fillimi i saj, Amazon ka pesëfishuar fuqinë punëtore që ishte alokuar fillimisht për këtë pajisje dhe aktualisht më shumë se 5.000 punonjës të kompanisë janë të përkushtuar për të përmirësuar dhe përsosur si funksionimin e Alexa ashtu edhe atë të pajisjeve. Google nisi Google Home vitin e kaluar një pajisje për të konkurruar me AmazonPor dukej si një përpjekje shumë e ulët dhe pa pretendime.

Faqja e Google

Të njëjtën ditë kur Amazon prezantoi rinovimi i intervalit të tij Echo, një thashethem i rrjedhur, shumë i qëllimshëm dhe që do të vinte direkt nga zyrat e Google në Mountain View, në të cilin u deklarua se Google ishte duke punuar në një konkurrues Amazon Echo Show, një pajisje me një ekran 7 inç. që do të dilte në treg në fillim të vitit 2018.

Por kjo pajisje e re do të fillonte me avantazhin që ofron "Asistenti i Google", i cili tashmë ka filluar të flasë spanjisht, kështu që sfera që do të kishte ky model do të shkonte përtej kufijve amerikanë, ku Alexa, ndihmësi i Amazon për këtë lloj pajisje, është mbizotëruesi i tregut. Ne nuk e kuptojmë shumë se si Amazon është i disponueshëm vetëm në Shtetet e Bashkuara dhe Gjermani (gjermanishtfolës) dhe nuk është ende i disponueshëm në vendet e tjera anglishtfolëse si Australia ose Mbretëria e Bashkuar. As nuk mund ta kuptojmë se si është e mundur që ai të mos ketë mësuar gjuhë të tjera si frëngjishtja ose spanjishtja.

Para fundit të vitit, Apple do të lëshojë HomePod një pajisje e krijuar për të dëgjuar muzikë por gjithashtu ofron funksione ndihmëse falë Siri. Kjo pajisje për momentin do të jetë e disponueshme vetëm në Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë e Bashkuar dhe Australinë dhe për momentin nuk konsiderohet, të paktën për çmim, si një alternativë ndaj Amazon Echo dhe shumë më pak për Google Assistant, i cili pasi ka qenë në treg për një vit, mezi ka arritur të tërheqë vëmendjen e përdoruesve të mundshëm, ata duan të vazhdojnë të përdorin Alexa në shtëpitë e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.