Google mund t'i paguajë Apple 15.000 miliardë dollarë për të mbetur motori i parazgjedhur i kërkimit

Secretshtë një sekret i hapur se Google i jep Apple miliarda dollarë çdo vit për ta bërë kërkimin në Google opsionin e paracaktuar në shfletuesin Safari, një marrëveshje që është në qendër të vëmendjes së autoriteteve rregullatore.

Vitin e kaluar, Google pagoi 10.000 miliardë dollarë për të qenë motori i kërkimit në Safari, një shumë që mund të rritet në 15.000 miliardë dollarë sipas raportit të fundit të kompanisë Bernstein.

Në këtë raport, drejtuar investitorëve, Bernstein thotë se në vitet e ardhshme, kjo shumë mund të vazhdojë të rritet dhe të arrijë një shifër midis 18.000 dhe 20.000 milionë dollarë deri në vitin 2022. Kjo kompani i bazon parashikimet e saj në të dhënat nga “zbulimet nga arkivat publike nga Apple si dhe nga analiza e Kostos së Fitimit të Trafikut të Google (TAC).

Sidoqoftë, marrëveshja midis Apple dhe Google mund të hasë në dy probleme të mëdha. Në radhë të parë, autoritetet rregullatore janë në pritje të kësaj marrëveshjeje, pasi ajo kufizon mundësitë e motorëve të tjerë të kërkimit bazuar në atë që vendos më shumë para në krye të tabelës. Edhe pse rreziku rregullator nuk është i pashmangshëm, ka të ngjarë të bëhet në vitet e ardhshme.

Rreziku i dytë në këtë marrëveshje është se Google nuk është i gatshëm të rishikojë marrëveshjen tuaj. Në këtë kuptim, nëse marrim parasysh se fitimet neto të Google në vitin 2020 ishin 40.270 milion dollarë, shifra që duhet të paguajë çdo vit është një zemërim i vërtetë për llogaritë e Google, përderisa shifrat që janë gjithmonë kanë arritur të jenë të vërteta , diçka që ne mund ta pyesim duke marrë parasysh përfitimet e Google.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.