Gjashtë muaj burg për hakerin i cili hyri në llogaritë iCloud të të famshmit

festë feste

El vjedhja e fotografive personale dhe private të shumë të famshëm, Sidomos aktoret e Hollivudit, ajo ka dhënë shumë për të folur. Gjatë ditëve të para në të cilat 4chan filloi të publikonte secilën prej imazheve që ishin vjedhur, Apple filloi të goditej kudo. Me sa duket ishte faji i Apple sepse shërbimi iCloud nuk bllokoi hyrjen në shërbim kur u përdor forca brutale, por pak më vonë, përveç që e mohoi atë vetë kompania, u zbulua se hakeri kishte përdorur në të vërtetë një email Gmail, shumë i ngjashëm tek ai i përdorur nga Apple për të rikuperuar fjalëkalimet, me përjashtim të @gmail, për të dërguar një email tek të famshmit dhe për t'i ridrejtuar ato në një faqe të internetit të rremë në mënyrë që të marrin fjalëkalimin e tyre Apple ID.

kërko-miq-icloud

Gjyqi i parë kundër Andew Helton u mbajt vetëm në Los Angeles. u deklarua fajtor për vjedhjen e 161 fotografive të 13 personave të famshëm të industrisë së filmit, pasi të keni dërguar një email duke imituar iCloud për të kërkuar ndryshimin e fjalëkalimit. Të enjten e kaluar, gjyqtari John A. Kronstadt dha një dënim dhe e dënoi Helton me gjashtë muaj burg. Helton e mori informacionin nga llogaritë nga të cilat vodhi fotografitë përmes faqes në internet që kishte krijuar posaçërisht për këtë qëllim.

Helton kishte qasje në 363 llogari të Apple por ai mori vetëm 161 fotografi të 13 personave. Shtë e qartë se jo të gjithë janë të përkushtuar në bërjen e fotove kompromentuese me iPhone. Në mbrojtje të tij, Helton pretendoi se ngjarjet ndodhën për shkak të çrregullimit bipolar nga i cili vuan. Me sa duket autori i vjedhjes së fotografive intime ka qenë në raste të ndryshme në trajtimin psikologjik për këtë lloj çrregullimi, një çrregullim që ai vuan kur ndërpret marrjen e ilaçeve për një kohë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Antonio Ferrer Garcia dijo

    Ia vlejti hahahahaha