HomeKit, Matter dhe Thread: gjithçka që duhet të dimë për automatizimin e ri të shtëpisë që vjen

Të gjithë e njohim HomeKit, platformën e automatizimit të shtëpisë së Apple, por ka shumë ndryshime që do të vijnë dhe emra të rinj që duhet të dimë si Materi dhe Thread, sepse automatizimi i shtëpisë do të ndryshojë dhe për mirë. Këtu ju tregojmë gjithçka dhe në një gjuhë që do ta kuptoni në mënyrë perfekte.

HomeKit, Alexa dhe Google

Ata prej nesh që e njohin automatizimin e shtëpisë, qoftë edhe në një nivel shumë të ulët, tashmë i njohin tre platformat kryesore që dominojnë tregun. Nga njëra anë, përdoruesit e Apple kanë HomeKit, i cili, natyrisht, integrohet në mënyrë të përkryer me pajisjet Apple. HomePod, Apple TV, iPhone, iPad, Mac, Apple Watch... nëse jemi përdorues të produkteve të Apple dhe e kemi shtëpinë plot me to, HomeKit është pa dyshim platforma që duhet të zgjedhim, edhe nëse do të thotë të paguajmë më shumë.

Kur blejmë një produkt për automatizimin e shtëpisë, nëse përdorim HomeKit duhet të kërkojmë etiketën "Përputhshme me HomeKit" dhe kjo pothuajse gjithmonë do të thotë të paguajmë më shumë. Ka prodhues që punojnë vetëm me HomeKit, si Eve, të tjerë që nuk punojnë kurrë me HomeKit dhe të tjerë që punojnë me të gjitha platformat. Kjo supozon një fragmentim të tregut që nuk është i mirë për përdoruesin dhe që krijon konfuzion nëse nuk jeni shumë të vetëdijshëm për këtë temë.

Por gjërat bëhen më të ndërlikuara, sepse përveç tre platformave kryesore ne kemi aksesorë që punojnë me to, por përmes “urave” specifike. Mund të blini një llambë që funksionon me Amazon por për të punuar me HomeKit ajo ka nevojë për një urë, dhe gjithashtu ajo urë nuk funksionon me markat e tjera, edhe nëse është për HomeKit, kështu që nëse përdorni marka të ndryshme në fund mund të bashkoheni me disa ura në shtëpi që në fund zënë hapësirë, priza dhe porte ethernet të ruterit tuaj. Për shembull, kam ura nga Aqara, Philips dhe IKEA në shtëpi... të çmendura.

Materia, standardi i ri që unifikon gjithçka

Për ta zgjidhur këtë vjen Matter, një standard i ri që është miratuar nga të gjitha platformat kryesore të automatizimit të shtëpisë (e pabesueshme por e vërtetë) dhe që do t'i japë fund të gjitha këtyre problemeve. Nuk duhet të kërkoni më kutinë për të parë nëse është në përputhje me HomeKit, Alexa ose Google, sepse nëse është në përputhje me Matter, mund ta përdorni me platformën që dëshironi. Pajisjet e përputhshme me materien do të lidhen duke përdorur protokolle të ndryshme, por ajo që ka rëndësi për përdoruesin është se ata do të punojnë me platformën e zgjedhur të automatizimit të shtëpisë.

Materia jo vetëm që unifikon gjithçka, por përfshin edhe përmirësime të tjera, si p.sh. mundësinë që gjithçka të funksionojë pa pasur nevojë për një lidhje interneti. Pajisjet do të lidhen me njëra-tjetrën dhe do të lidhen nga ana tjetër me qendrën (HomePod ose Apple TV në rastin e HomeKit), por ata nuk do të kenë nevojë të lidhen me internetin, pasi gjithçka do të funksionojë në nivel lokal. Kjo do të thotë më pak kohë përgjigjeje dhe diçka shumë e rëndësishme, respekt për privatësinë tonë, sepse ajo që ndodh në shtëpinë tonë mbetet në shtëpinë tonë. Do të ketë veçori të tilla si përditësimet e firmuerit që do të kërkojnë një lidhje interneti, ose disa pajisje specifike si kamerat e vëzhgimit që padyshim do të duhet të lidhen me internetin për të funksionuar.

Thread, protokolli që ndryshon gjithçka

Ne kemi folur tashmë për platformën (HomeKit), standardin (Matter) dhe tani flasim për protokollin (Thread). Thread është një lloj protokolli lidhjeje midis pajisjeve, domethënë se si të gjitha pajisjet që kemi në shtëpi do të flasin me njëra-tjetrën. Ky protokoll i ri ka qenë me ne për disa kohë, dhe ne tashmë kemi disa pajisje që janë të pajtueshme me të, me prodhues si Eve dhe Nanoleaf që tashmë i kanë në shitje, dhe pajisje si HomePod Mini ose Apple TV 4K i ri që tashmë mbështeten.

Gjëja më e rëndësishme në lidhje me këtë protokoll të ri lidhjeje është se pajisjet nuk do të lidhen të gjitha drejtpërdrejt me njësinë tonë qendrore (HomePod ose Apple TV), por do të jenë në gjendje të lidhen me njëra-tjetrën dhe të krijojnë një rrjet lidhjeje që do të bëjë gjithçka funksionon shumë më mirë dhe më shpejt, dhe ne do të arrijmë një mbulim shumë më të gjerë, pa pasur nevojë për përsëritës, sepse aksesorët që ne shtojmë në rrjetin tonë HomeKit do të veprojnë si përsëritës.

Thread dhe HomeKit

Pa hyrë në teknikat, siç synoj gjatë gjithë këtij artikulli, mund të themi se do të ketë dy lloje të pajisjeve Thread:

  • Pajisja me fill të plotë (FTD) që lidhen me pajisje të tjera dhe lejojnë të tjerët të lidhen me to. Ato janë pajisje në të cilat kursimi i energjisë nuk është i rëndësishëm sepse janë gjithmonë të kyçur në prizë.
  • Pajisja minimale e fillit (MTD) që mund të lidhet me të tjerët, por asnjë nuk mund të lidhet me ta. Janë pajisje që punojnë me bateri ose bateri dhe në të cilat është e rëndësishme të kurseni energji.

Në grafikun e mësipërm, FTD-të do të ishin prizat, dhe MTD-të do të ishin termostati, kontrolluesi i ujitjes dhe sensori i dritares së hapur. Duke marrë parasysh këtë ne mundemi krijoni një rrjet pajisjesh të ndërlidhura me të gjitha avantazhet që kjo sjell.

Po në lidhje me pajisjet e mia aktuale?

Kjo është pyetja që po bëjnë shumë para ardhjes së materies. Përgjigja, për një herë, është shumë e kënaqshme: mos u shqetësoni sepse do të vazhdojnë të punojnë pa probleme. Ne do t'i shtojmë gjithë kësaj që ju shpjegova një koncept të fundit: Ruteri i kufirit të fijeve. Kjo pajisje është ajo që do të jetë përgjegjëse për të bërë gjithçka të përputhshme dhe që pajisjet tuaja Thread të pajtueshme me Matter bashkëjetojnë në mënyrë të përsosur me pajisjet tuaja aktuale HomeKit. A do të thotë kjo që duhet të blej një pajisje tjetër? Në shumicën e rasteve përgjigja është jo.

HomePod

Nëse keni një HomePod mini ose një Apple TV 4K (gjenerata e dytë) ju tashmë keni një Router Kufitar Thread në shtëpi. Ka pajisje të tjera që gjithashtu e bëjnë këtë detyrë, si p.sh. disa panele me dritë Nanoleaf dhe ruterat e markës Nest dhe Eero ose sistemet MESH. Dhe pak nga pak do të vijnë pajisje të tjera me këtë funksionalitet. Kështu që pajisjet tuaja të vjetra HomeKit do të bashkëjetojnë në mënyrë të përsosur me ato të reja që blini tashmë të pajtueshme me Matter.

Nëse nuk keni asnjë nga këto dhe ju nuk dëshironi të blini asgjë të re, mund të përdorni ende pajisjet tuaja HomeKit, dhe do të jeni ende në gjendje të blini pajisje shtesë, por do t'ju duhet të siguroheni që ato janë të pajtueshme me HomeKit, nuk mjafton më që ato të jenë të pajtueshme me Matter.

Kur do të arrijë Materi?

Apple njoftoi në WWDC të fundit 2022 se Matter do të mbërrinte këtë vitKështu që pritja nuk do të zgjasë shumë. Pasi të jetë i disponueshëm, shumë prodhues do të përditësojnë pajisjet e tyre për të qenë të pajtueshme për sa kohë që e mbështesin atë dhe shumë produkte të përputhshme me Matter janë tashmë të disponueshme edhe pse nuk mund ta përdorin ende atë funksionalitet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.