HomePods tashmë i njeh alarmet e tymit dhe vepron në përputhje me rrethanat

HomePod bardh e zi

Në janar 2023 kur u prezantuan HomePods-et e reja, u premtua se dy modelet ekzistuese në treg, HomePod dhe mini pod në shtëpi, ata do të jenë në gjendje të njohin alarmet e tymit dhe të veprojnë në përputhje me rrethanat. Për momentin, kjo veçori është tashmë e disponueshme dhe ju do të dëshironi ta aktivizoni, sepse është një nga ato veçori që shpresoni se nuk do të duhet të përdoret kurrë, por nëse po, nëse ju kërkon shpejt, mund të bëjë shumë të mira. 

Si HomePod ashtu edhe HomePod mini kanë fituar një veçori që mund të ndihmojë në shpëtimin e jetëve. Me këtë premisë, sigurisht që dëshironi ta instaloni dhe aktivizoni sa më shpejt që të jetë e mundur. Një veçori që u premtua se do të ishte e pranishme në modelet e altoparlantëve Apple dhe u premtua në janar 2023, në të njëjtën kohë kur u shpall HomePod 2. Tani për tani është më në fund në dispozicion për të gjitha modelet.

Po i referohemi funksionit që kur HomePod dëgjon një tingull alarmi, si për shembull një alarm tymi, do t'ju njoftojë në mënyrë që të dini saktësisht se çfarë po ndodh edhe nëse nuk jeni në shtëpi në atë moment. Dërgimi i një alarmi në iPhone, iPad dhe Apple Watch të përdoruesit. E gjithë kjo konfigurohet përmes aplikacionit Home.

Duhet të theksohet se as HomePod dhe as HomePod mini nuk përmbajnë një detektor tymi, kështu që kjo mbështetet tërësisht në tingull, që do të thotë që përdoruesit duhet të kenë një alarm tymi që kjo të funksionojë.

Për të aktivizuar këtë funksion, hapim aplikacionin Home dhe zgjedhim HomePod. Duke klikuar mbi të, do të duhet të futim njohjen e zërit dhe të aktivizojmë aty ku thotë alarmi i tymit dhe monoksidit të karbonit. Meqë ra fjala, mos harroni të aktivizoni njoftimet nga Home, sepse nëse jo, nuk do ta marrim sinjalizimin.


Ju intereson:
Si të përdorni HomePod pa lidhje WiFi
Na ndiqni në Google News

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.