Hyn në fuqi Ligji i BE-së që mund të rrezikojë App Store

Komisioni Evropian

sapo ka hyrë në fuqi një ligj i shpallur dhe miratuar nga BE. Mund të bëjë të mundur që përdoruesit e Apple të shkarkojnë aplikacione nga dyqanet e palëve të treta në iPhone dhe iPad. Kjo do të thotë se App Store mund të jetë në rrezik, veçanërisht tani që ata kanë vendosur nga Kalifornia të rrisin çmimet e shërbimeve dhe aplikacioneve. Ju mund të mendoni se meqenëse është një ligj i miratuar në Evropë, ai nuk prek SHBA-në, por nuk është kështu, pasi tregu i Apple në kontinentin e vjetër është dërrmues dhe nuk është në kundërshtim me rregullat e vendosura nga Parlamenti, por përkundrazi. tregojini detyrimit për të unifikoj ngarkuesin. 

Rregullat e reja që kanë hyrë në fuqi ata de facto mund ta detyronin Apple të bënte disa gjëra. Si, për shembull, lejimi i ngarkimit anësor të aplikacioneve në iPhone dhe iPad. Kjo bëhet për një qëllim të caktuar. Për Evropën është e rëndësishme që sektori dixhital të jetë më i drejtë dhe më konkurrues. Besohet se kjo do të arrihet në këtë mënyrë.

Çmimet e App Store 2021

Ligji i ri, i cili mund ta shkarkoni nga kjo lidhje përmend se rregullat duhet të respektohen nga ata gjigantë teknologjikë që plotësojnë një sërë kriteresh që mund të përfundojnë duke e përcaktuar kompaninë e sipërpërmendur si «kujdestar«. Në atë rast, ata do të kenë detyrimin të zgjerojnë shërbimet dhe platformat e tyre të ndryshme për kompanitë dhe zhvilluesit e tjerë. Apple plotëson kërkesat për t'u përcaktuar në këtë mënyrë, veçanërisht për shkak të madhësisë së xhiros së saj vjetore në kontinentin e vjetër.

Kjo nuk do të thotë vetëm se App Store duhet të ndryshojë, por se shërbimet e tjera, siç është thënë tashmë, do të ndryshojnë gjithashtu. Po flasim për ndryshime në iMessage, FaceTime dhe Siri. Përveç hapjes së App Store për zhvilluesit dhe tregjet e tjera, mund t'u duhet t'u japë zhvilluesve mundësinë për të ndërvepruar ngushtë me shërbimet e vetë Apple. Promovoni ofertat tuaja jashtë App Store. Dhe përdorni sistemet e pagesave të palëve të treta. Si dhe aksesoni të dhënat e mbledhura nga Apple.

Do të shohim se si do të përgjigjet Apple. Me siguri nuk jeni të kënaqur me Ligjin e ri dhe ajo do të bëjë çmos që të mos i referohen si "kujdestar". 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.