Face ID mund të hartojë venat e përdoruesit në të ardhmen për të shmangur konfuzionin midis binjakëve

Identifikimi i fytyrës

Kjo duket si diçka nga laboratori i veglave James Bond, por jo, është e vërtetë. Shtë një patentë e re e sapo fituar nga Apple. Mania e tij për të bërë pajisje gjithnjë e më të sigurta nuk ka kufij. Të gjithë e dimë që zhbllokimi i Face ID është një nga detektorët e fytyrës më e sigurta në botë, madje edhe më shumë se ajo e shumë aeroporteve.

Por rezulton se një njohje e tillë e fytyrës mund të mashtrohet me një maskë shumë realiste 3D të një përdoruesi, ose thjesht nëse keni një vëlla binjak shumë i ngjashëm te. Për të shmangur këtë gabim, Apple synon të shtojë hartën venoze të fytyrës tuaj në Face ID. Pra, pa maska, pa binjakë të këqij. Çfarë pëlhure.

Njohja e fytyrës së Apple është një nga më të sigurtat në botë. Ka vetëm një faj në një milion. Ju mund të mashtroni Face ID vetëm me një maskë 3D super realiste të përdoruesit të iPhone për ta zhbllokuar, ose me një vëlla binjak që është shumë i ngjashëm.

Për të shmangur këtë, Apple sapo mori patentë me titull «Përputhja e venave për raste të vështira të vërtetimit biometrik« Në atë patentë, Apple propozon që përgjigjja të jetë më shumë se e thellë në lëkurë. Konkretisht, disa milimetra poshtë lëkurës, pasi sugjeron që venat mund të përdoren si një identifikues unik dhe i pa riprodhueshëm.

Ndërsa tiparet e fytyrës mund të kopjohen lehtësisht, modelet e venave ato ndryshojnë shumë midis njerëzve, edhe nëse janë binjakë. Meqenëse ato janë gjithashtu nën lëkurë dhe zënë hapësirë ​​3D, është gjithashtu jashtëzakonisht e vështirë të krijosh një fytyrë të falsifikuar që merr parasysh strukturën e venës pa bashkëpunimin ekstrem të subjektit, ose manovrat mjekësore invazive.

Ideja është që të kapni dhe shtoni hartën e venave të fytyrës në Face ID

Venat

Skema me hartëzimin e venave të përfshira në patentë.

Sistemi konsiston në krijimin një hartë 3D e venave të një përdoruesi duke përdorur teknikat e imazhit subepidermal, të tilla si një sensor infra të kuqe në një aparat fotografik që kap modelet e përmbytjes dhe pikat e ndriçuesve infra të kuqe që ndriçojnë fytyrën e përdoruesit.

Kjo është disi e ngjashme me mënyrën se si funksionon Face ID sot, në atë dritë infra të kuqe lëshohet në modele në fytyrën e një përdoruesi dhe lexohet nga një pajisje imazhesh, por patenta e Apple është specifike për zbulimi i venave në vend të pjesës së jashtme të lëkurës.

Ne do të shohim nëse në të ardhmen kjo teknikë zbatohet në Identifikimi i fytyrës të pajisjeve të ardhshme Apple. Të shumta janë patentat e dhëna që nuk bëhen kurrë të vërteta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.