Face ID e iPhone mund të arrijë te Mac-et

Face ID nuk është vetëm një aparat fotografik që i shtohet iPhone ose iPad tonë dhe tashmë është e mjaftueshme për të zhbllokuar pajisjet, implementimi i këtij sensori së bashku me pjesën tjetër të teknologjisë së nevojshme për funksionimin e tij në iPhone X gjatë vitit 2017 revolucionarizoi pa dyshoni në këtë mundësi të zhbllokimit të pajisjeve mobile dhe tani duket se pas shumë thashethemeve më në fund mund të shihej në Mac.

Kodi burimor për sistemin operativ Mac, macOS 11 Big Sur, tregon atë që duket të jetë një ID kamera TrueDepth, referuar nga Apple në pajisjet iOS si "PearlCamera". Ky identifikim përdoret në sistemin operativ iOS dhe iPadOS, tani arrin edhe në macOS.

Versioni beta i macOS Big Sur gjithashtu tregon atë që Apple e quan "FaceDetect" dhe "BioCapture" përdoret në pajisjet iOS dhe iPadOS. Këto prova të qarta drejt përfshirjes së mundshme të sistemit të zbulimit të fytyrës nuk ishin zbuluar në versionet e mëparshme të Mac OS, kështu që mund të ishte ai përfundimtar.

Shtoni se kjo është prova e parë me të vërtetë e rëndësishme në lidhje me zbatimin e mundshëm të kësaj teknologjie në Mac, është e vërtetë që është përfolur se mund të mbërrijë për një kohë të gjatë, por nuk kishte prova aq të qarta sa këtë herë. Mbetet të shihet se si implementohen pjesa tjetër e komponentëve të nevojshëm, por natyrisht ajo që duket qartë është se në Cupertino ata do të vazhdojnë të bëjnë bast për këtë teknologji zhbllokimi, diçka logjike duke marrë parasysh rezultatet e mira të marra në iPhone dhe iPad gjatë këtyre viteve. Ata mund të vijnë me Apple Silicon, por ky kod u jep afërsinë e tyre. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.