Teknologjia Face ID e iPhone X mund të arrijë në të gjithë iPhone të 2018

Ajo u prezantua në botë vetëm një javë më parë, ka ende një muaj e gjysmë para se të dalë më në fund në shitje, megjithatë, tashmë flitet për telefonat e ardhshëm të Apple dhe si do të përhapen teknologjitë e reja të prezantuara në iPhone X te pjesa tjetër e familjes.

Për të qenë më specifik, ne i referohemi teknologjitë biometrike dhe, posaçërisht, për të ardhmen e Touch ID (nuk përfshihet në iPhone X të ri) dhe Face ID, teknologjisë së re tre-dimensionale të njohjes së fytyrës që sapo ka debutuar. Dhe Ming-Chi Kuo ka diçka për të thënë edhe pse, kam frikë, është diçka që shumë prej nesh e imagjinojnë tashmë.

Nga paaftësia te inovacioni

Ming-Chi Kuo, analisti i njohur i KGI Securities i cili dje njoftoi më shumë mungesa e mundshme e iPhone X, arrin sot me një raport të ri (a nuk po fle ky njeri?) në të cilin ai analizon të ardhmen e teknologjive biometrike të Apple, posaçërisht për iPhone 2018 që disa prej nesh tashmë po presin.

Në raportin e saj, Ming-Chi Kuo e shpjegon atë Teknologjia e njohjes së gjurmëve të gishtave nën ekran është ende një pengesë teknologjike për AppleNë një mënyrë të tillë që, me shumë gjasë, kompania do të drejtojë shkallët drejt funksionit Face ID dhe do të vazhdojë të investojë në të. Por sigurisht, në këtë aspekt, përdoruesit do të kishin gjithashtu një rol të rëndësishëm.

Kuo vëren se nëse tipari Face ID është pritur mirë nga konsumatorët kur iPhone X lançohet në fillim të Nëntorit të ardhshëm, atëherë Apple ndoshta do të implementojë një kamera të përparme TrueDepth dhe tiparin Face ID në të gjitha modelet e iPhone. Përveç kësaj, raporti vëren se përfshirja e kësaj kamere të re TrueDepth mund të çojë gjithashtu në "shumë aplikacione inovative", ndër të cilat Face ID është më e rëndësishmja, por vetëm një prej tyre.

Kështu, ndërsa në gjeneratën e prezantuar së fundmi të pajisjeve iPhone, Face ID është e kufizuar në iPhone X, Kuo beson se kjo teknologji do të arrijë të gjitha modelet e lansuara në 2018 për shkak të, në një shkallë të madhe, për faktin se teknologjia e njohjes së gjurmëve të gishtave nën ose e ngulitur në ekran mbetet "teknologjikisht sfiduese" për Apple. Arsyeja kryesore për këtë vështirësi teknologjike qëndron në faktin se moduli 3D Touch e bën të gjithë panelin e ekranit më të trashë dhe si pasojë zvogëlon saktësinë dhe skanimin duke e bërë të vështirë që një lexues i gjurmëve të gishtave nën ekran të jetë i realizueshëm.

Sigurisht kjo Nuk është një problem i ndryshëm nga ai që firmat e tjera kanë hasur tashmë Ashtu si konkurrenti i tij më i menjëhershëm, Samsung, i cili u përfol se synonte të përfshinte një lexues të gjurmëve të gishtave nën ekranin e Galaxy S8 dhe S8 Plus, megjithatë, as ai nuk ishte në gjendje ta bëjë këtë.

Përkundër gjithë kësaj dhe rëndësisë përcaktuese të faktorit teknologjik, duket se vazhdimi i Face ID do të varet kryesisht nga reagimi i konsumatorit ndaj kësaj teknologjie, sipas Kuo. Nëse Face ID "nuk bën përshtypje për konsumatorët", Apple ka të ngjarë ta kthejë vëmendjen e saj në zhvillimin e ekranit me prekje me Touch ID të integruar. "Megjithatë, edhe nëse kjo ndodh, Apple do të duhet të gjejë mënyra për të kapërcyer problemin teknik të lartpërmendur," zare analisti.

Nëse Apple do të kthehet ose jo në Touch ID (mos harroni se nuk e ka braktisur plotësisht pasi vazhdon në iPhone të ri 8 dhe 8 Plus) pasi të jetë e mundur integrimi i tij në ekran, është diçka që ne nuk e dimë por ende, Duket se as Apple nuk është i sigurt për pranimin e Face ID, të paktën siç deklaroi Kuo.

Në çdo rast, është paradoksale se si Pamundësia e Apple për të integruar Touch ID nën ekran ka nxitur përparimin e një teknologjie "të re" (Face ID) njohja ri-tre-dimensionale e fytyrës që, në masën që pranohet nga përdoruesit, do të përbëjë të ardhmen e iPhone të ardhshëm.

Dhe çfarë preferoni, Touch ID apo Face ID?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   altergjik dijo

  Tek modelet e tjera? Ndërsa 8s / plus del njësoj si X vetëm se me ekran LCD shkon kafe. Pyetja më e madhe nuk ishte se si do të ishte modeli i ri, por çfarë do të bëjnë ata në 2018.

  Uau që do të bëhet interesante

 2.   Ignacio Roman dijo

  E vërteta është që unë dua që iPhone X të dalë në mënyrë që njerëzit të mund të testojnë Face ID si duhet dhe të lënë mendimet e tyre.

  Face ID gjatë ditës nuk dyshoj se funksionon mrekullisht, por kur është natën dhe je për shembull i shtrirë duke dëgjuar një podcast ose radio me iPhone dhe dëshiron ta zhbllokosh për të ndryshuar stacionin ose çfarëdo tjetër , Unë nuk e di se si do të dalë përvoja.

  Sipas mendimit tim, sa më i përmirësuar dhe i sigurt të jetë Face ID, Touch ID është më komode. Do të kisha dashur më shumë të shihja një iPhone 8 / X si ai që ata kanë prezantuar, por me Touch ID të integruar në ekran.