IPhone 11 i ri i ka lejuar Apple të rritet në shumicën e tregjeve përveç Shteteve të Bashkuara

iPhone 11

Kur tregu i telefonisë në përgjithësi kishte filluar të japin simptoma të rraskapitjes, Apple nxori nga mënga e saj iPhone XR, një iPhone i lirë që u bë iPhone më i shitur i lançuar në 2018 për kompaninë me bazë në Cupertino. Në vitin 2019, është përmirësuar edhe më shumë nëse i përshtatet modelit të hyrjes me iPhone 11, përveç uljes së çmimit.

Lëshimi i iPhone 11 ka lejuar kompaninë e Tim Cook fitojnë pjesë të tregut në Evropë, Australi dhe JaponiSidoqoftë, duket se tregu lokal, Shtetet e Bashkuara, nuk kanë shkuar në të njëjtën mënyrë. Sipas të dhënave të botuara nga Kantar për tremujorin e tretë të vitit 2019, i cili përfshin vetëm një javë të shitjeve të iPhone, ne tashmë mund të marrim një ide se si po shkon tregu.

Pjesa e tregut të iPhone u rrit në pesë vende evropiane: Spanja, Franca, Gjermania, Italia dhe Mbretëria e Bashkuar, me një rritje mesatare prej dy pikësh. Rritja e përjetuar nga shitjet e iPhone në Australi qëndron në 4 pikë, ndërsa në Japoni, rritja ishte shumë më e lartë, duke arritur në 10,3 pikë rritje.

Sidoqoftë, në Shtetet e Bashkuara dhe Kinë, shitjet ranë përkatësisht me 2 dhe 1,3 pikë. Arsyeja kryesore që shitjet kanë rënë në Kinë është për shkak të luftës tregtare që po bëjnë të dy vendet. Në Kinë, shitjet e smartphone-ve nga kompanitë aziatike përbënin 79,3% të shitjeve, me Huawei dhe Honor që morën 46,8% të shitjeve totale.

Samsung, nga ana e saj, akoma mbreti i tregut në Evropë, falë serisë A, me të cilën ka arritur të vendosë 5 prej këtyre modeleve në mesin e 10 shitësve më të mirë në të gjithë Evropën gjatë tremujorit të tretë të vitit 2019. Gama A e Samsung ka qenë përgjigja e kompanisë koreane ndaj konkurrencës gjithnjë e më të zakonshme nga firmat aziatike, dhe bazuar në shifrat e shitjeve, është e qartë se po shkon shumë mirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.