IPhone 12 do të vijë pa kufje dhe pa karikues sipas një analisti

Shumë janë prodhuesit e telefonave inteligjentë Android, të cilët këtë vit kanë bërë hapin në teknologjinë 5G, një hap që ka nënkuptuar një rritje e konsiderueshme e çmimit në krahasim me modelin që ata lëshuan vitin e kaluar. Kjo pasi procesori Snapdragon 865 i Qualcomm përfshin çipin 5G.

Pas betejës ligjore që u përballën me Apple dhe Qualcomm disa muaj më parë, të dy arritën një marrëveshje, kryesisht për shkak tëNevoja e Apple për të përdorur modemet 5G nga ky prodhues. Edhe pse nuk është konfirmuar, ka shumë të ngjarë që 4 modelet e iPhone 12 që paraqiten këtë vit të jenë në përputhje me rrjetet 5G.

Për të provuar të kompensojmë rritjen e çmimit të zbatimit të pajtueshmërisë 5G me gamën e re të iPhone 12, sipas analistit Ming-Chi Kuo, Apple tashmë ka një zgjidhje: ndaloni shtimin e kufjeve dhe ngarkuesit të energjisë, aksesorë që do të duhej t'i blinim veçmas nëse do të na duheshin.

Sipas Kuo, Apple dëshiron vazhdojmë të shesim iPhone 12 me një çmim të ngjashëm me atë që aktualisht mund të blejmë iPhone 11, dhe se eliminimi i këtyre aksesorëve do të kompensojë kostot e zbatimit të përputhshmërisë me rrjetet 5G, një pajtueshmëri që duhet të shtohet këtë vit, po ose po. Kuo është i heshtur në kabllon e rrufesë.

Aktualisht, iPhone 11 përfshin një karikues 5W, ndërsa modelet Pro përfshijnë një karikues 18W. Të dy mund të zhduken nga tregu për një kohë. karikues i ri 20W i shpejtë, për të cilën ai ka folur në javët e fundit.

Shumica prej nesh ka karikues të telefonit në shtëpi që kanë ndaluar punën, kështu që fillimisht nuk duhet te jete problem. Problemi do të ishte nëse kablli i rrufesë nuk do të përfshihej në kutinë, pasi do të ishte e nevojshme të shtohen 30 euro që kushton në App Store, veçanërisht midis përdoruesve që nuk kanë kaluar ende në iPhone.

Kostoja e aksesorëve të iPhone

Kostoja aktuale e përbërësve që Apple përfshin në modelet e ndryshme të iPhone që ka aktualisht për shitje janë:

 • Mbushës 5 W: 25 euro
 • Mbushës USB-C 18 W: 35 euro
 • Kufje rrufe: 29 euro
 • Kabllo rrufe-USB-C (1 metër): 25 euro
 • Rrufeja-USB-një kabllo (2 metra): 35 euro

Për të kursyer koston e këtyre aksesorëve, ne do të duhet të shtojmë shumën që Apple do të merrte duke qenë në gjendje të dërgonte një numër më të madh të iPhones që zënë të njëjtën hapësirë ​​si deri më tani, që nga kutia gjithashtu do të zvogëlonte madhësinë e saj.


2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Lenin dijo

  Unë preferoj që ai të mos sjellë 5g, për tjetrin ata do të na japin iphone në një qese plehrash për të kursyer kostot apo atë

 2.   Sole dijo

  Le të shohim nëse telefoni vjen së paku. Para se të vinin kufjet, karikuesi, një Dock, dhe tani gjithnjë e më pak, dhe me një ulje të çmimit, për të mos përmendur 100% të sigurt.