IPhones 2020 mund të përfshijnë një sensor gjurmë gishtash në ekran Qualcomm

Që kur Apple braktisi Touch ID me iPhone X, kompania ka zhvilluar sistemin e saj të ri të sigurisë së njohjes së fytyrës, të cilin e ka quajtur Face ID, i cili tani është në gjeneratën e tretë, me përmirësime në shpejtësinë e njohjes tashmë aftësinë për ta përdorur atë të dy vertikalisht dhe horizontalisht me iPad Pro. Por ne tashmë kemi lexuar zëra të shumtë se kompania mund të përfshijë përsëri një sensor të gjurmëve të gishtave në iPhone tuaj, dhe sipas Ekonomik Daily News negociatat me Qualcomm tashmë janë aq të avancuara sa ato mund të fillojnë në gjeneratën e ardhshme, në vitin 2020.

Lexuesi i ri i gjurmëve të gishtave do të integrohet nën ekran, pasi disa modele Anmdroid tashmë janë lëshuar me sukses më të madh ose më të vogël. Aktualisht ekzistojnë dy lloje të sensorëve, optik dhe ultrazërit, ky i fundit është më i përparuari dhe për këtë arsye ai që do të përdorej në iPhone-in e ri. Ky lloj sensori është ai që është përdorur në Samsung Galaxy S10 dhe Note 10 me të gjitha polemikat në lidhje me dyshimet në lidhje me sigurinë e tij. al duke qenë në gjendje të anashkaloni bllokimin tuaj me një mëngë të thjeshtë silikoni. Padyshim që iPhone do të përfshinte një gjeneratë të re të përmirësuar në të cilën siguria do të ishte superiore dhe në të cilën, përveç kësaj, sipërfaqja e veprimit të sensorit mund të zinte të gjithë ekranin në mënyrë që kudo që të vendosnim gishtin tonë të njihte gjurmët e gishtave.

IPhone i ri do të bashkëjetojë kështu me dy mekanizma sigurie, një sistem i tepërt që disa prej nesh nuk e kuptojnë mjaft, veçanërisht ata prej nesh që kanë "përqafuar" Face ID dhe nuk humbin sistemin e "vjetër" të njohjes së gjurmëve të gishtave. Siç thashë disa muaj më parë në podcastin tonë, Unë nuk jam kundër kthimit të Touch ID por jo me çdo kusht. Nëse është për të përmirësuar ID-në aktuale të Face ID-së, ose për t'u dhënë më shumë opsione përdoruesve, mirëpritur, por bravo.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.