IPhone të ardhshëm mund të përdorin tashmë ekranin "Gjithmonë në" si Apple Watch Series 5

Shfaqja LTPO

Risi më domethënëse që seria e re Apple Watch 5 na ka sjellë është ekrani i saj i ri. Ai përdor një teknologji të re të quajtur LTPO, e cila arrin të ulet nga 60 korniza për sekondë të freskimit në vetëm 1, duke ulur gjithashtu intensitetin dhe shkëlqimin e ngjyrave.

Falë kësaj, ai ka funksionin e ri "gjithmonë në" në mënyrë që ekrani të jetë gjithmonë i dukshëm, pa ndikuar në autonominë e përditshme të pajisjes (në teori). Duket se ky ekran i ri OLED mund të jetë i pranishëm në iPhone-in e ardhshëm të vitit 2020.

Sipas faqes në internet të Koresë Zgjedhjet, Apple planifikon të përdorë teknologjinë LTPO me fuqi të ulët në modelet e ardhshme të iPhone. Ky aeroplan mbrapa është përgjegjës për ndezjen dhe çaktivizimin e pikseleve të ekranit individualisht. Artikulli shpjegon se ky ekran OLED do të montohet në orën e re inteligjente Samsung, por komenti që bën për Apple nuk ka kaluar pa u vënë re:

“Ndërkohë, Apple po lëviz për të përdorur panelet LTPO më gjerësisht në iPhone-et e saj të ardhshëm. Kjo do të thotë se duhet të gjejë mënyra për të punuar së bashku me Samsung Display, një lider në teknologji dhe produktivitet në sektorin e vogël dhe të mesëm OLED.

LTPO (Oksid Polikristalor me Temperaturë të Ulët) ka një strukturë TFT që përdor deri në 15 për qind më pak energji sesa LTPS (Polysilicon me Temperaturë të Ulët), teknologjia e përdorur aktualisht në ekranet mobile Apple. Kjo do të ndihmonte në uljen e konsumit të baterisë së iPhone-ve të ardhshëm.

Apple Watch Series 5 tashmë e monton këtë ekran LTPO. Ata nga Cupertino sigurojnë që në sajë të kombinimit të këtij ekrani të ri, një kontrollori të ri me fuqi të ulët dhe një sensori të ri të dritës së ambientit, ekrani mund të jetë gjithmonë i ndezur duke ruajtur jetën e baterisë 18 orë si modeli i mëparshëm.

Ekrani i parë OLED që Apple ndërtoi ishte në Apple Watch origjinal në 2015. Dy vjet më vonë, iPhone X ishte telefoni i parë që kaloi nga LCD në OLED. Nuk do të ishte për t'u habitur, pra, që LTPO tashmë kalon në iPhone tjetër vitin e ardhshëm.

Nëse ky thashethem shkon mirë, së bashku me pajtueshmërinë e rrjetit 5G, ato do të jenë dy karakteristika shumë të rëndësishme për iPhone-in e ardhshëm. Dhe kjo vetëm një muaj më parë u prezantua iPhone i ri 11.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.