India gjithashtu bllokon PUBG ashtu si bëri me TikTok

PUBG

Zhvillimi i softverit me origjinë kineze, si dhe shumë produkte të tjerë hardware, po lulëzon. Sidoqoftë, shumë vende ende e shohin me dyshim mënyrën në të cilën kompanitë kineze po trajtojnë të dhënat dhe po trajtojnë aplikacionet që ata kanë në dyqane të ndryshme.

Lëvizja e fundit në Indi ka qenë bllokimi i më shumë aplikacioneve, kësaj here nga Tencent, siç është loja e suksesshme video PUBG Mobile, Cili do të jetë hapi tjetër në këtë luftë të vogël politike që shumë vende duket se kanë kundër produktit kinez për sa i përket softverit?

Kjo nuk është asgjë e re, duhet të kujtojmë se Shtetet e Bashkuara planifikojnë të kufizojnë TikTok duke filluar nga Nëntori i ardhshëm, në të njëjtën mënyrë që India tashmë kishte bllokuar disa aplikacione të tilla si WeChat ose TikTok. Tani është radha e PUBG, të tjerëve nga Tencent Games dhe AliPay.

Ministria e Elektronikës dhe Information Digital ka marrë shumë raporte nga burime të ndryshme në lidhje me mënyrën se si aplikacionet mobile të disponueshme në platforma të tilla si Android dhe iOS janë duke vjedhur informacionin e përdoruesit dhe duke transmetuar të gjitha të dhënat në një mënyrë të paautorizuar te serverat e vendosur jashtë Indisë. 

Mbledhja e këtyre të dhënave përfaqëson një shkelje të rëndësishme për sigurinë kombëtare të vendit, kështu që ne kemi marrë masa urgjente për ta parandaluar atë.

Këto kanë qenë fjalët e Ministrit në mes Mamia, i cili e çon numrin e përgjithshëm të aplikacioneve të bllokuara që nga qershori i kaluar në 224. Kjo patjetër që nuk ka bërë asgjë më shumë sesa të fillojmë me atë që ka filluar të duket e vështirë për të dalluar nëse po përballemi me një luftë politike apo nëse kompanitë kineze në të vërtetë po trajtojnë në mënyrë të paligjshme informacionin tonë. Pyes veten: Çfarë ndryshimi ka realisht nga ajo që kanë bërë për vite kompani të Amerikës së Veriut si Google dhe Facebook?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.