India i jep Kinës ilaçin e vet për të provuar dhe heq 59 aplikacione kineze nga App Store

Indi

Qeveria kineze është karakterizuar në vitet e fundit duke testuar parimet e Apple, parime që ka mbajtur në sirtar për të përmbushur të gjitha kërkesat të kësaj qeverie pa diskutim. Siç do të thoshte Groucho Marx "Këto janë parimet e mia, nëse nuk i pëlqen, unë kam të tjerë".

Shumë janë aplikacionet / shërbimet (Google, Facebook, Twitter ...) që nuk janë të disponueshme në Kinë për shkak të ndalimit të qeverisë kineze. Trump kishte qenë i vetmi që deri më tani kishte dashur t’i qëndronte qeverisë së vendit. Dhe unë them i vetmi sepse India sapo i ka dhënë të njëjtin ilaç Kinës për ta provuar.

Aplikacionet kineze u hoqën nga App Store në Indi

Qeveria e Indisë ka urdhëruar hiqni nga dyqani i aplikacioneve apple dhe aplikacionet google 59 dhe që përveç kësaj, këto pushojnë së funksionuari në mënyrë që të mos mund të vazhdojnë të përdoren nga qytetarët e vendit.

Një nga aplikacionet më të përdorura të fshira në Indi është TikTok, me më shumë se 200 milion përdorues në vend dhe 1.000 në të gjithë botën. Shfletuesi UC, Xiaomi Mi Video Call, Weibo… janë disa nga aplikacionet më të njohura nga Kina që janë ndaluar në Indi.

Ilaçin tuaj

India i ka ndaluar këto aplikacione sepse i konsideron ato të dëmshme si për vendin ashtu edhe për popullatën në përgjithësi meqenëse ata vënë në rrezik sovranitetin dhe sigurinë e vendit. Pak a shumë i njëjti justifikim absurd që Kina shpesh bën për të kërkuar heqjen e aplikacioneve ose shërbimeve në dyqanin e aplikacioneve Apple.

Ky është hapi i parë që India ka ndërmarrë. E dyta mund të jetë ndalojnë shitjet e terminaleve kineze në vend duke argumentuar të njëjtat arsye (siç bëri Trump me Huawei në Shtetet e Bashkuara). Kjo do të ishte një goditje e madhe për Xiaomi, Oppo dhe OnePlus, tre kompanitë aziatike që po dominojnë tregun së bashku me Samsung.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.