India tejkalon Shtetet e Bashkuara dhe bëhet tregu i dytë më i madh i smartphone-ve

Që nga prezantimi i telefonave inteligjentë në Indi në vitet e fundit, pritej që një treg me më shumë se 1.200 milion banorë, po fitonte pozicione në tregun e telefonisë për t'u bërë një nga tregjet kryesore. Ajo datë ka mbërritur dhe sipas raportit të fundit të Canalys, India sapo ka kaluar Shtetet e Bashkuara, duke u bërë tregu i dytë më i madh i smartphone-ve në botë, një renditje që drejtohet nga Kina dhe që ka të ngjarë të mbetet deri në fund të ditëve.

Sipas Canalys, gjatë tremujorit të fundit, pothuajse 40 milion telefona inteligjentë janë shitur në vend, që përfaqëson 23% rritje vjetore krahasuar me të njëjtin tremujor të vitit të kaluar. Aktualisht ka më shumë se 100 marka të ndryshme, shumë prej tyre aziatike, që shesin produktet e tyre në Kinë dhe secili tremujor ky numër po rritet. Megjithëse kanalet e shpërndarjes në vend nuk janë shumë të thjeshta, numri i pajisjeve të lira është shumë i madh, shkalla e ulët e telefonave inteligjentë në vend së bashku me ardhjen e rrjeteve LTE ato janë nxitësit kryesorë të kërkesës së lartë.

Për momentin si Samsung ashtu edhe Xiaomi, të cilët kanë transportuar 9.4 dhe 9.2 milion pajisje gjatë tremujorit të fundit, përbëjnë gjysmën e shitjeve të pajisjeve inteligjente në vend, megjithëse rritja e Xiaomi në vitin e fundit kërcënon të kapërcejë Samsung nëse gjërat vazhdojnë me këtë ritëm. Kinezët përballen me Vivo, Oppo dhe Lenovo, veçanërisht dy të parat, gjithashtu kanë parë se si dërgesat e terminaleve të tyre janë trefishuar nga një vit në tjetrin.

Tani për tani, Apple vazhdon të mbështetet tek shitësit e autorizuar në vend, derisa të përfundojnë punët e rimodelimit / ndërtimit të dyqaneve të para Apple. Duhet të mbahet mend se Apple i është dashur të bëjë një investim të rëndësishëm në vend, lëvizja e prodhimit të disa terminaleve të tilla si iPhone SE në Indi, në mënyrë që të marrin miratimin nga qeveria dhe kështu të jenë në gjendje të kenë lejet e nevojshme për të qenë në gjendje të shesin produktet e tyre në vend.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.