Brezi i pestë 16 GB iPod Touch nuk merr më mbështetje zyrtare

iPod touch brezi i pestë

Me kalimin e viteve, Apple i klasifikon produktet e tij në kategori të ndryshme në varësi të viteve që kanë kaluar që kur ato u lansuan në treg ose ndaluan shitjen: të vjetruara ose të cilësisë së mirë. Të ashtuquajturat pajisje të cilësisë së mirë janë ato që kanë qenë në treg për më shumë se 5 vjet dhe më pak se 7, por Apple vazhdon duke ofruar mbështetje zyrtare për riparimin e tyre.

Të ashtuquajturat pajisje të vjetëruara janë ato që kanë qenë në treg për më shumë se 7 vjet, pajisje që Apple nuk mund të riparojë më me pjesët origjinale në dyqanet e saj, duke detyruar përdoruesit të sigurojnë jetesën nëse duan t'i riparojnë ato. Pajisja e fundit që hyn në këtë kategori është gjenerata e pestë e iPod touch 16 GB.

Gjenerata e pestë iPod touch 16 GB doli në treg në 2013 me procesorin A5Me Ky ishte një variant i nivelit të ulët të modelit 32 dhe 64 GB. Ndryshe nga këto modele me kapacitet më të madh, 16 GB ishte në dispozicion vetëm në argjend dhe nuk kishte kamera të pasme.

Brezi i gjashtë i iPod touch u lëshua në 2015Me Ky model i ri kishte një procesor më të fuqishëm dhe niveli që lejonte shtimin e një rripi për ta lidhur atë në dore u eliminua. Brezi i shtatë dhe më i fundit i iPod touch u lëshua në vitin 2019.

IPod touch aktual mban ekranin 4 inç me të njëjtin dizajn si iPhone 5, ka një modul të kamerës së pasme dhe të përparme, përfshin procesorin A10 Fusion, aktualisht menaxhohet nga iOS 14 por do të përditësohet në iOS 15, është në dispozicion në versionet e 32, 128 dhe 256 GB për 239, 349 dhe 459 euro respektivisht

Gama e ngjyrave të disponueshme në këtë pajisje është gri hapësirë, argjendi, ari, blu, rozë dhe (PRODUKTI (KUQ)Me Kjo pajisje është ndër modelet që ju lejojnë të shijoni 3 muaj Apple TV + falas.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.