Irlanda do të japë luftë në Gjykatën Evropiane

Ministri Irlandez i Financave, Michael Noonan, do të drejtojë luftën e tij kundër Apple të Mërkurën e ardhshme për faturën e taksës prej 13 milion euro për shkak të Bashkimit Evropian, i cili mund të çojë në vite dhe vite gjyqësore pa zgjidhje.

Qeveria e Irlandës do të apelojë kundër vendimit të Komisionit Evropian për të detyruar Irlandën të kthejë subvencionet e taksave të marra nga Bashkimi. Ky është qartë një rast që do të testojë kompetencat e BE-së kur bëhet fjalë për interpretimin e ligjit të ndihmës shtetërore, ku qeveritë diskutojnë nëse ato janë apo jo çështje kombëtare. Sfida irlandeze në Gjykatën e Përgjithshme të BE-së në Luksemburg do të bashkohet me një grup të mirë ankesash në pritje nga vendet dhe kompanitë e tjera që gjithashtu morën kërkesa të ngjashme në vitin e kaluar dhe që e konsiderojnë rregullimin e taksave që BE kërkon të padrejtë. Vendimi i BE për Apple ishte kërkesa më e madhe për rimëkëmbjen e investimeve të kërkuara për sa i përket ndihmës shtetërore.

"Qeveria nuk pajtohet, në thelb, me analizën e Komisionit Evropian dhe ky vendim i la qeverisë asnjë rrugëdalje tjetër përveç se të bëjë një apel në gjykatat evropiane, e cila do të paraqitet nesër," tha Noonan në Parlamentin Evropian në Bruksel të martën e kaluar.

Vendimi i Apple, i cili pasoi një hetim tre-vjeçar, është pjesë e një fushate më të gjerë të BE kundër evazionit të taksave të korporatave. Zgjidhja e çështjes Apple tërhoqi reagime të forta nga Departamenti i Thesarit i SHBA, i cili kritikoi hetimin e ndihmës shtetërore nga Brukseli. "Ata kërcënojnë të dëmtojnë investimet e huaja, klimën e biznesit në Evropë dhe frymën e partneritetit të ekonomisë midis SHBA dhe BE," deklaruan ata nga zëdhënësi i departamentit amerikan.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Imazhi i mbajtësit të vendosjes së Mario Lopez Escamilla dijo

  Meksikanët që meritojnë falje për ndotjen e teknologjisë së telefonit celular në sistemin e rrjetit

 2.   Imazhi i mbajtësit të vendosjes së Mario Lopez Escamilla dijo

  ndotja e telefonave celularë markë e huaj me kodin e rrjetit në Meksikë, alarm meksikanët