Irlanda mund të gjobitet për mos arritjen e mbledhjes së taksave nga Apple

Për ditët në vijim, Irlanda mund të përballet me një gjobë sepse ende nuk keni mbledhur shumën që korrespondon me taksat e prapme të Apple.

Sipas informacioni botuar nga media Bloomberg, Komisioni Evropian do të sanksionojë Irlandën me një "masë mospërputhjeje" për dështimin për të mbledhur 17.600 miliard dollarë të Apple për taksat e prapambetura, mbi bazën që Komisioni arriti në përfundimin se qeveria Irlandeze negocioi marrëveshje me kompaninë Cupertino ekskluzivisht që përbënin ndihmë të paligjshme shtetërore.

Gjobë në Irlandë për mosrespektimin e sanksionit të Komisionit Evropian

Sanksioni në fjalë mund të bëhet publik sa më shpejt këtë javë, një burim i paidentifikuar do t'i kishte zbuluar Bloomberg. Kjo "masë e mosrespektimit" do të vijë në formën e një procesi gjyqësor që, nëse fitohet nga rregullatorët evropianë, do të rezultojë në një gjobë financiare që do të rrisë më tej shumën totale të parave origjinale që i detyrohen.

Më 3 janar, Irlandës iu kërkua të mblidhte taksat nga Apple megjithatë, qeveria e atij vendi ka rezistuar si publikisht ashtu edhe ligjërisht.

Si Apple ashtu edhe qeveria irlandeze kanë punuar në një apel. Sipas Irlandës, kushtet e marrëveshjeve me Apple ishin gjithashtu në dispozicion të kompanive të tjera. Nga ana e saj, Apple ka thënë gjithmonë se është në pajtueshmëri të plotë me ligjin në secilin vend në të cilin operon.

Sidoqoftë, Komisioni Evropian arriti në përfundimin se unërlanda hartoi rregulla që lejuan Apple të paguante sa më pak 0,005% në taksa gjatë vitit 2014. Përveç kësaj, kompania ka qenë duke mbledhur miliarda të ardhura ndërkombëtare përmes operacioneve irlandeze në vend që të paguajnë taksat përkatëse në secilin nga vendet ku janë gjeneruar shitjet.

La apelim Apple dhe Irlanda mund të zgjatet deri në pesë vjet. Nderkohe, të dy palët kanë organizuar një plan për mbledhjen e fondeve përmes së cilës qeveria irlandeze do të ruajë paratë me shpresën se do t'ia kthejë Apple sapo të jenë fituese, nëse kjo përfundimisht ndodh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.