Ish Drejtori i Inxhinierisë së Apple Lëshon Redaktuesin Përmbledhës të Fotove RAW Power për iOS

Me lëshimin e iOS 10, Apple shfrytëzoi fuqinë në rritje dhe përparimin e optikës iPhone dhe iPad me futjen e mbështetjes për kapjen e imazheve RAW në sistemin e tyre. Sidoqoftë, përdoruesve që duan të redaktojnë fotot e tyre RAW në iOS u lihen disa opsione. 

Tani një ish-drejtor i inxhinierisë Apple synon të ndihmojë fotografët profesionistë dhe amatorë të iOS njësoj me fillimin e një aplikacioni të ri të fuqishëm për iPhone dhe iPad.

Nik Bhatt kaloi 14 vjet në Apple, së pari si Drejtor i Lartë i Inxhinierisë në ekipet e Aperturës dhe iPhoto. Ai më vonë shërbeu si CTO i grupit Photo Apps, duke punuar me ekipin kryesor dhe ekipet RAW. para se të themeloni kompaninë tuaj, Zotërinj Kodues. Aplikimi i tij i parë, RAW Power for Mac, tërhoqi njohuritë e tij për fotot e Apple dhe kornizat iCloud siguroni një rrjedhë të fuqishme të redaktimit RAW si një shtesë për Fotografitë për Mac dhe një aplikacion i pavarur. Fuqia RAW për iOS sjell të gjitha tiparet e versionit Mac dhe më shumë në iPhone dhe iPad tuaj.

Ndërfaqja dhe organizimi

Kur filloni RAW Power për herë të parë, do të shihni një listë të fotove dhe albumeve tuaja të qasura së fundmi nga aplikacioni Photos. Kjo sepse RAW Power është thellësisht e integruar me iCloud Photo Library. Aplikacioni është krijuar për të funksionuar normalisht. Çdo ndryshim që bëni në një fotografi në RAW Power sinkronizohet në mënyrë jo-shkatërruese në të gjitha pajisjet tuaja me iCloud Photo Library dhe mund të zgjidhni një nga versionet.

Meqenëse rrjedha e punës së aplikacionit është strukturuar në iCloud, nuk do të gjeni mundësi për të importuar fotografi nga vendet e tjera. Ky nuk është problem pasi iCloud Photo Library mund të sinkronizojë dhe ngarkojë foto RAW për redaktim. Pas zgjedhjes së një fotografie, si editori ashtu edhe një panel informacioni shfaqen që tregojnë të dhënat EXIF ​​për foton. Kjo është veçanërisht i dobishëm në iOSpasi aplikacioni i paracaktuar i fotove tregon meta të dhëna shumë të kufizuara.

botim

Nëse keni përdorur RAW Power në Mac, tashmë do të njiheni me kontrollet e redaktimit në iOS. Aplikacioni përpunon fotot me motorin RAW të Apple, kështu që e njëjta fuqi është e arritshme në iPhone. Imazhet RAW përmbajnë të dhëna minimale të përpunuara, duke lejuar aftësi më të gjera të redaktimit. Nëse jeni i ri në RAW Power, kontrollet janë mjaft të lehta për t'u përdorur. Ekziston një turne i dobishëm me udhëzime dhe një lidhje me një manual përdorimi të ngulitur drejtpërdrejt.

Pas fillimit të redaktimit, ndërfaqja e përdoruesit mund të bëhet pak e shkurtër në iPhone. Sidoqoftë, aplikacioni nuk është i panevojshëm: ka shumë funksione për të eksploruar. Përdoruesit e përparuar vlerësojmë një histogram për të gjykuar dhe rregulluar ekspoziminsi dhe mjete gjithëpërfshirëse për montimin e kurbave.

Skeda RAW është mjaft gjithëpërfshirëse, kryesisht. Duke rregulluar një sërë rrëshqitësish të disponueshëm vetëm në fotot RAW, ju mund t'i shtyni imazhet tuaja shumë më tepër sesa do të bënit zakonisht. do të ishte e mundur me një redaktues standard fotografish në iOS. Reflektimet e djegura rikuperohen dhe detajet e paqarta të imazheve mund të bëhen të mprehta dhe të gjalla pa shumë dhimbje koke. RAW Power mbështet qindra formate kamera RAW, plus skedarët iPhone DNG dhe RAW, kështu që fotot tuaja ka shumë të ngjarë të përfitojnë të kësaj kërkese.

Fuqia RAW për iOS është e përputhshme me iOS 11 në iPhone 6s dhe iPad mini 4 ose më vonë. Aplikacioni është falas për t'u shkarkuar me një blerje të vetme brenda aplikacionit për t'u shkyçur një paketë cilësimesh të përparuara Përmban ekuilibrin e bardhë, kthesat dhe opsionet e efektit të thellësisë.

Fuqia RAW për Mac është në dispozicion si një blerje e pavarur në App Store Mac për pak më pak se 15 dollarë. Ndërsa RAW Power mund të mos zëvendësojë redaktorin tuaj kryesor të fotografive, ai është një mjet i vlefshëm për këdo që dëshiron të përfitojë sa më shumë nga imazhet e tij në iOS. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.