Jony Ive flet për MacBook Pro që nuk ka një prekje

prek-bar-macbook-pro

MacBook Pro i prezantuar një javë më parë vazhdon të sjellë shumë bisht, dhe është se menjëherë pasi Microsoft prezantoi Surface Studio me aftësi prekëse, Apple arriti dhe prezantoi një MacBook Pro të tërë me shumë karakteristika të reja, por pa ekran prekës. Papritmas ka lindur një nevojë që nuk ekzistonte, tani njerëzit duan ekrane me prekje, megjithëse realiteti duket krejt i ndryshëm. Epo del Jony Ive, projektuesi i famshëm i Apple, ka dalë në plan të parë për të folur në lidhje me ekranin pa prekje të MacBook Pro, dhe pse Apple nuk i konsideroi këto mundësi para se ta krijonte atë.

Jony Ive doli në ballë në CNET (në link mund të lexoni intervistën e plotë) dhe ai u përgjigj se pse nuk ka ekran me prekje në MacBook Pro:

Ne nuk e kemi përfshirë ekranin me prekje për një numër arsyesh praktike. Unë me të vërtetë as nuk dua të flas shumë për këtë (duke qeshur).

Kështu Jony Ive filloi t'i shmangej pyetjeve në lidhje me ekranin me prekje në MacBook Pro, edhe pse nuk është e nevojshme të jesh artist për ta bërë këtë, realiteti është se macOS nuk është një sistem i adaptuar në një ndërfaqe prekëse. Ai gjithashtu përfitoi nga intervista për të folur për zhvillimin intensiv dhe inxhinierinë prapa Touch Bar, protagonist i vërtetë i MacBook Pro i ri.

Përveç kësaj, ka treguar se sa e vështirë ishte për të sjellë një ide në një prototip, dhe nga ai prototip në një sistem plotësisht funksional si ai i Touch Bar. Edhe pse të jem i sinqertë, projektuesi i Apple nuk ka dashur të shpjegojë pse të mos e shndërrojë ekranin MacBook në një ekran me prekje.

Ai thjesht është kufizuar në komentimin se Touch Bar është sistemi që lindi nga nevoja për të të ndryshojë mënyrën se si përdoruesit bashkëvepruan natyrshëm me sistemin operativEdhe pse duket se është më tepër një driblim në ekranin me prekje, i cili nga ana tjetër, nuk ka kuptim në MacBook.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Solomoni dijo

  Soshtë kështu që ekrani të mos ndotet shumë (sarkazëm)

 2.   Zorro1981 dijo

  MacBook pro është një pajisje e fuqishme në të cilën mund të instaloni sisteme të ndryshme operative, njëri prej tyre vjen standard dhe është i optimizuar. I njëjti sistem operativ vjen me aplikacionin bootcamp, i cili ju lejon të vendosni sisteme të tjera operative dhe të merrni vendimin në fillimin me të cilin dëshironi të ndërveproni.

  Sisteme të tjera po përshtaten për të dhënë funksione prekëse, nëse pajisja juaj nuk e lejon këtë veçori, ju po humbni klientët e mundshëm.

  Nuk ka më të verbër se ai që nuk dëshiron të shohë… ..

  1.    BhEaN dijo

   Pa keqardhje, Zorro1981 ... por a mendoni vërtet se Apple po humb klientët duke mos zbatuar ekranet me prekje në laptopët e tyre për ata që blejnë Macbooks por instalojnë sisteme të tjerë operativë përveç OSX në to? Padyshim që jo

 3.   Z. K dijo

  Në vitin 2017, shumë krijues do të shkojnë në Microsoft. Arkitektët, dizajnerët, artistët grafikë, toka kryesore e shumimit për Mac do të kalojë në PC. Për shkak se Windows 10 është në një nivel "të pranueshëm" dhe sepse hardueri i Microsoft është "i dëshirueshëm". Në Apple ata kanë fjetur për 3 vjet. Dhe kush nuk dëshiron ta shohë është se është i verbër.