Kështu Apple ka arritur të eliminojë paketimin plastik të iPhone 13

Paketimi i iPhone 13

Që nga viti 2018 Apple ka qenë një kompani neutrale ndaj karbonit në një nivel operativ global. Sidoqoftë, objektivi është që edhe prodhimi i produkteve të tij të jetë neutral ndaj karbonit para vitit 2030. Kjo është arsyeja pse një punë e madhe po bëhet gjithashtu në përpjekjen për të siguruar që produktet të kenë ndikimin më të vogël të mundshëm në mjedis duke promovuar rinovimin dhe riciklimin e materialeve Me Në fjala kryesore e fundit ata e njoftuan atë iPhone 13 dhe iPhone 13 Pro nuk do të kishin një paketim plastik i cili do të kursente 600 tonë plastikë. Sidoqoftë, dyshimet se cila do të ishte paketimi i ri dhe si do të siguroheshim që nuk ishte hapur tashmë janë zgjidhur. Kjo është paketimi i ri i iPhone 13.

Kjo afishe ju lejon të hiqni paketimin plastik nga iPhone 13

Dyqanet, zyrat tona dhe qendrat e të dhënave dhe operacioneve janë tashmë neutrale ndaj karbonit. Dhe në vitin 2030, kështu do të jenë produktet tona dhe gjurma juaj e karbonit kur i përdorni ato. Këtë vit hoqëm mbështjellësin plastik nga kutia e iPhone 13 dhe iPhone 13 Pro, duke kursyer 600 tonë plastikë. Plus, impiantet tona përfundimtare të montimit nuk dërgojnë asgjë në deponi.

Çelësi i njoftimit të Tim Cook dhe ekipit të tij në fjalimin kryesor më 14 shtator ishte gjithashtu në lajmet që lidheshin me mjedisin. Ne duhet të marrim parasysh qëllimin e Apple që deri në vitin 2030, të dy operacionet globale dhe krijimi i produkteve janë neutrale ndaj karbonit. Për ta bërë këtë, shuma të mëdha parash duhet të investohen në lehtësimin e riciklimit të produkteve dhe përdorimin e materialeve të rinovueshme në pajisje të reja.

Artikulli i lidhur:
Ky është krahasimi midis baterive të të gjithë gamës së iPhone 13

Në rastin e iPhone 13, heqja e paketimit plastik që mbulon kutinë. Kjo paketim kishte një qëllim të dyfishtë. Së pari, mbroni kutinë. Dhe së dyti, për të siguruar që produkti nuk është hapur para se të arrijë në duart e përdoruesit. Dhe si do të arrinit të bëni një paketim që do të vazhdonte të ruante këtë pikë të fundit pa përdorur kaq shumë plastikë?

Zgjidhja gjendet në një imazh që është shfaqur në Twitter ku mund të shihni paketimin e iPhone 13. Për të siguruar që produkti nuk është hapur një ngjitës nga lart poshtë është projektuar në pjesën e poshtme të kutisë, duke kaluar nëpër dy kufijtë më të shkurtër të hapjes. Në këtë mënyrë, kutia mbetet e mbyllur nga një ngjitës që mund të hiqet përmes një rrëshqitjeje të thjeshtë duke kapur skedën shënuar me një shigjetë të bardhë në një sfond të gjelbër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.