Kështu duhet të mbroni baterinë e iPhone-it tuaj gjatë verës

Bateria është padyshim elementi që vuan më shumë nga temperaturat e larta tipike të kësaj stine. Nëse po na lexoni nga hemisfera veriore dhe jeni në verë, duhet të dini një sërë nocionesh bazë që do t'ju ndihmojnë ta mbani baterinë e iPhone-it tuaj në gjendje të mirë dhe për rrjedhojë, të zgjasni jetën e saj të dobishme.

Në këtë mënyrë, Ne duam t'ju japim këshillat bazë për të mbrojtur baterinë e iPhone tuaj gjatë verës që do t'ju ndihmojnë të përfitoni sa më shumë nga ajo. Zbuloni ato me ne, sepse me siguri nuk i keni ditur shumë nga këto truke dhe tani nuk do të jetoni dot pa to, a jeni gati?

Shkëlqimi automatik, aleati juaj i madh

Ndërsa shumica e përdoruesve e kanë të ndezur ndriçimin automatik, ka ende shumë të tjerë që janë të kujdesshëm ndaj kësaj veçorie. Nuk ka kurrë më shumë kuptim se në verë. Ekspozimi ndaj burimeve të fuqishme të dritës na bën të përdorim një fuqi ndriçimi që, si rregull i përgjithshëm, është më e lartë se ajo që është me të vërtetë e nevojshme. Në këtë rast, ju rekomandojmë që të aktivizoni ndriçimin automatik, në këtë mënyrë sensori i ndriçimit të iPhone-it tonë do të marrë parasysh kushtet mjedisore dhe do të shmangë konsumin total të panevojshëm të energjisë.

Për ta bërë këtë, ne do të shkojmë në Cilësimet > Aksesueshmëria > Ekrani > Shkëlqimi automatik, për t'u siguruar që e aktivizojmë këtë funksion. Mund të përdorim edhe motorin e kërkimit të aplikacionit settings për ta lokalizuar më shpejt këtë funksion.

Nëse, përkundrazi, vlerësojmë se funksionimi i ndriçimit automatik nuk është adekuat, ne gjithmonë mund ta rregullojmë ose kalibrojmë atë, per te:

 1. Fikni shkëlqimin automatik
 2. Shkoni në një vend plotësisht të errët dhe ulni ndriçimin në minimum
 3. Tani në settings rizgjidhni ndriçimin automatik

Në këtë mënyrë do të kemi kalibruar ndriçimin në mënyrë që në situata të errësirës absolute ndriçimi të jetë në minimum. Ne do të shohim se si ky funksionalitet do ta kryejë detyrën e tij në mënyrë të përsosur.

Modaliteti i errët, cilësime të tjera bazë

Edhe pse modaliteti i errët është krijuar kryesisht për kushte me dritë të ulët, realiteti është se do të jetë shumë më e lehtë për ne të lexojmë përmbajtjen që pajisja na tregon në modalitetin e errët kur jemi të ekspozuar ndaj burimeve mjaft të fuqishme të dritës. Gjithashtu, vetë iPhone do të përfitojë nga fakti se nuk do të duhet të vendosë fuqinë e ndriçimit në maksimum të ekranit në mënyrë që të mund të shohim diçka në një sfond të bardhë.

Facebook Messenger në modalitetin e errët

Për të gjitha këto, rekomandimi ynë është që gjatë muajve më të ashpër të verës, të rregullojmë përgjithmonë modalitetin e errët. Për ta bërë këtë, shkoni te Cilësimet > Ekrani dhe Ndriçimi > Pamja e errët > FIKUR Automatike.

Kështu, modaliteti i errët do të aktivizohet përgjithmonë dhe ne do të sigurohemi që të mund ta shfaqim përmbajtjen në mënyrën më korrekte jashtë. Kjo do të përfitojë shumë nga autonomia që Ekranet OLED si ai në iPhone fikin pikselët që shfaqin ngjyrë të zezë, dhe për këtë arsye, ne do të jemi në gjendje të mbajmë një temperaturë shumë më të qëndrueshme të përdorimit, pasi rregullimi i ndriçimit në maksimum është një nga funksionet që ngroh më shumë iPhone tonë dhe konsumon më shumë bateri në mënyrë proporcionale.

Shmangni karikimin me valë dhe karikimin e shpejtë

Karikimi me valë është një aleat i madh, falë tij e lë iPhone tim çdo ditë në mbështetjen e tij MagSafe çdo natë dhe harroj të bëj ndonjë gjë tjetër. Porti Lightning e vlerëson atë, por në verë kjo mund të jetë një pikë jashtëzakonisht negative, veçanërisht nëse flasim për dhoma që nuk janë të kondicionuara siç duhet.

Karikim pa tel Është padyshim një nga agjentët e jashtëm që mund të rrisë temperaturën e iPhone-it tonë, diçka që është shumë e dëmshme për baterinë..

E njëjta gjë ndodh me karikimin e shpejtë në rast se nuk po e bëjmë atë në vende të kondicionuara siç duhet. Kështu, Ju rekomandojmë që gjatë këtyre muajve të shmangni me çdo kusht përdorimin e karikimit me valë në makinë, kuzhinë apo plazh. pasi rezultati mund të jetë fatal në nivelin e degradimit të baterisë, diçka që ndoshta mund ta vlerësojmë me ardhjen e Sistemit të ri Operativ gjatë gjithë muajit shtator.

Është më se e vërtetuar se karikimi me valë dhe ngarkimi i shpejtë janë të dëmshëm për degradimin e baterisë, edhe pse në shumë raste përdorimi i tij na kompenson.

Personalizo cilësimet e vendndodhjes

Përdorimi i metodave të ndryshme të vendndodhjes është padyshim një nga fajtorët e konsumit të baterisë dhe gjithashtu të rritjes së dukshme të temperaturës së iPhone-it tonë. Kur përdorim sistemet e navigimit GPS së bashku me kartën e rrjetit celular, mund të vërejmë shpejt se si telefoni nxehet dukshëm. Prandaj, ne duhet të përdorim siç duhet cilësimet e lokalizimit. Për ta bërë këtë, ju rekomandojmë të shkoni te Cilësimet> Privatësia dhe Vendndodhja> Shërbimet e Sistemit, dhe personalizoni cilësimet e mëposhtme:

 • Vendndodhjet e shpeshta: Ky është një funksionalitet "i padobishëm" dhe fajtor për një konsum të madh të baterisë së iPhone-it tonë. Çaktivizojeni, pasi thjesht monitoron pikat më të shpeshta që vizitojmë, diçka që praktikisht nuk është aspak e dobishme.
 • ID-ja e tregtarit (Apple Pay): Ky sistem vendndodhjeje është i dedikuar vetëm dhe ekskluzivisht për të na ofruar përmbajtje promocionale përmes pagesave me Apple Pay, diçka që nuk vlen jashtë Shteteve të Bashkuara të Amerikës pasi pikat e shitjes nuk kanë asnjë lloj integrimi në këtë drejtim.
 • Sugjerime të bazuara në vendndodhje: Ashtu si cilësimi i mëparshëm, qëllimi i vetëm i këtij seksioni është të na ofrojë përmbajtje reklamuese, kështu që nuk kemi fare nevojë.
 • Analiza / Navigimi dhe trafiku i iPhone: Të dy funksionalitetet, të fokusuara në “përmirësimin e produktit”, kanë si objektiv të vetëm analizën e të dhënave në shkallë të gjerë, pra është një funksionalitet që nuk na ofron asnjë lloj avantazhi në afat të shkurtër, mund ta çaktivizoni edhe atë.

Së fundi, mos harroni të kontrolloni të gjitha aplikacionet që shfaqen në shërbimet e vendndodhjes për t'u siguruar që keni cilësimin "kur përdoret", domethënë, aplikacioni në fjalë do të ketë akses në shërbimet e vendndodhjes vetëm kur ne përdorim aplikacionin dhe nuk do të konsumojë energjinë e baterisë në mënyrë të panevojshme në sfond.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.