Kështu funksionon aplikacioni që do t'ju njoftojë për një ekspozim ndaj COVID-19

Apple dhe google vazhdojnë të punojnë në aplikacionin që duan të përdoren globalisht për të ndihmuar në luftën kundër infeksionit COVID-19 dhe sot Ata kanë shkuar një hap më tej duke na treguar një shembull të aplikimit dhe si do të njoftohemi për një ekspozim të mundshëm.

Apple ka bërë një shembull të aplikimit të disponueshëm për të gjitha vendet që e pranojnë atë, kodi burimor i të cilit është në dispozicion për t'u shkarkuar dhe përdorur si bazë për aplikacionin që secili vend dëshiron të zhvillojë, dhe kjo gjithashtu na ndihmon të dimë pak më shumë për funksionimin e këtij sistemi "monitorimi" që do të na lejojë të dimë nëse kemi qenë të ekspozuar ndaj dikujt të infektuar nga Coronavirus dhe për këtë arsye mund të kemi kontraktuar infeksionin.

Në pamjet e ekranit që shohim në artikull, ne kemi treguar se si kur një person është diagnostikuar Ju duhet ta konfirmoni atë në aplikacion duke përdorur një kod unik me të cilin mund të verifikoni se është me të vërtetë një infeksion i vërtetë dhe jo nga një keqpërdorim i aplikacionit. Pas plotësimit të një sërë të dhënash siç është data e kryerjes së testit dhe autorizimi i aplikacionit për të kontrolluar kontaktet tuaja më të fundit, të gjithë ata që kanë qenë një kontakt për këtë person do të marrin një njoftim për të marrë masat e nevojshme paraprake.

Jo të gjithë ata që kanë kaluar rrugën tuaj do ta marrin atë njoftim. Variablat si afërsia e kontaktit, profesioni, koha gjatë së cilës kontakti është mbajtur dhe kur ka ndodhur do të vlerësohen. Me të gjitha këto të dhëna, nivelet e rrezikut do të përcaktohen që do të shërbejnë për të vlerësuar rrezikun real të këtyre kontakteve., dhe vetëm ata që tejkalojnë një nivel të caktuar do të njoftohen. Aplikacioni gjithashtu do të jetë në gjendje të njoftojë kontaktet e kontakteve, sipas nivelit të rrezikut të të parit, siç mund të shihet në këtë imazh tjetër.

Apple përsëri e ka bërë të qartë se privatësia është e garantuar. Për shembull, aplikacioni nuk do të jetë në gjendje të përdorë vendndodhjen tonë në çdo kohëNuk do ta dijë se ku kemi qenë ose ku ka ndodhur kontakti, vetëm se ka ndodhur. Identiteti i pjesëmarrësve në këtë program sigurisht që do të jetë anonim, dhe do të jetë një aplikacion që mund të përdoret vetëm nga organizatat e shëndetit publik. Ideja e Apple është që ka vetëm një aplikacion për çdo vend, megjithëse lë dyert e hapura që aplikacioni të zhvillohet rajonalisht në vend të shtetit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Rafa dijo

  Në Spanjë nuk do ta nuhasim sepse këtu ata preferojnë të mbledhin të dhëna, të heqin liritë, të nënshkruajnë njerëz ...

  1.    XR-Skully dijo

   Pajtohem me Rafën në komentin e tij.

   Në fakt, në një artikull tjetër sot, në të cilin përmendet se Franca së bashku me vendet e tjera vlerësojnë punën e mirë të dy ndërmarrjeve të mëdha të teknologjisë si Apple dhe Google por preferojnë të bëjnë aplikimin e tyre, unë kam shkruar edhe sa vijon:

   Të menduarit gabim, dhe kjo nuk do të thotë aspak se është e vërtetë ose se kompanitë e përmendura të teknologjisë gjithashtu spiunojnë, a nuk mund të jetë për shkak se Apple dhe Google kanë bërë një aplikacion që nuk hyn në privatësinë e njerëzve dhe kufizohet vetëm në atë që çfarë është Covid-19? A mund të ndodhë që vendet që ky aplikacion nuk i bindin duan diçka më intensive të kontrollit të qytetarëve në shumë më shumë fusha sesa kontrolli shëndetësor?

   Dhe do të doja të shtoja më shumë. Po sikur të mos keni smartphone? Mirë, në ditët e sotme praktikisht të gjithë kanë një, por çfarë nëse nuk e keni? A do t'ju detyrojnë të blini një, edhe nëse jeni i papunë ose në një ERTE pa akuzuar asgjë dhe shpenzimi ishte i pamundur sepse vështirë se keni për të ngrënë?

 2.   scl dijo

  Ideja e vendeve që preferojnë të bëjnë të tyren është se ata kanë miq që do ta bëjnë atë me çmime shumë më të shtrenjta, duke marrë politikanin në detyrë me komisionin e tij përkatës, rritjen e çmimeve, siç janë maskat.