Kështu funksionon Deep Fusion në iPhone 11 dhe 11 Pro

Njoftoi në prezantimin e iPhone të ri, por jo në dispozicion deri në Beta e parë të iOS 13.2 që Apple lëshoi ​​dje, Deep Fusion është një nga risitë kryesore të kamerës së iPhone të riSi modeli bazë (iPhone 11) ashtu edhe modelet më të përparuara (11 Pro dhe 11 Pro Max).

Isshtë një sistem i përpunimit të imazhit që supozohet të jetë Do të ofrojë rezultate më të mira kur kapni fotografi me kamerën e iPhone të ri pasi që detajet e fotografisë mund të shihen më mirë falë faktit se do të kombinojë disa imazhe në një. Ne shpjegojmë se si funksionon.

Deep Fusion është menduar për situata ndriçimi të ndërmjetme, të tilla si ato që ne shpesh i shkrepim brenda. Në kushte optimale të dritës nuk do të përdoret dhe kur drita është shumë e ulët do të përdoret Modaliteti i Natës. Në varësi të lentes që po përdorni dhe kushteve të ndriçimit, kamera iPhone 11 dhe 11 Pro do të funksionojë kështu:

 • El kënd i gjerë Do të përdorë Smart HDR kur skenat që xhirojmë janë të ndriçuara mirë, Modaliteti i natës kur ndriçimi është i dobët dhe Bashkimi i thellë kur kushtet e ndriçimit janë ndërmjet.
 • El telefoto Ju do të përdorni Deep Fusion shumë shpesh pasi është lentja më pak e ndriçuar. Do të përdorni Smart HDR kur ka skena të ndritshme. Nuk ka Modalitet Nate me lenten telefoto, përdoret këndi i gjerë me zmadhim dixhital 2x.
 • El Këndi ultra i gjerë Do të përdorë gjithmonë Smart HDR pasi nuk ka as Modalitetin e Natës dhe as Deep Fusion.

Përkundër asaj që ndodh me mënyrën e natës, në të cilën ne shohim një ikonë të hënës që shfaqet në ekran, Deep Fusion është plotësisht transparent për përdoruesit, nuk do të jeni në gjendje ta aktivizoni ose çaktivizoni atë, madje as nuk do ta dini nëse është përdorur apo jo. Apple dëshiron që ai të jetë përpunim plotësisht automatik pa ndërhyrjen e përdoruesit. Cfare ben ai? Ne mund ta përmbledhim atë si kjo:

 1. Përpara se të shtypni butonin e shkrehësit, kamera do të ketë realizuar tashmë katër fotografi me një shpejtësi të shpejtë të shkrehësit, për të "ngrirë" imazhin, dhe tre fotografi të tjera me shpejtësi normale. Kur shtypni butonin e diafragmës, do të merrni një foto me një kohë më të gjatë ekspozimi për të kapur detajet.
 2. Tri fotot normale dhe fotografia me kohën më të gjatë të ekspozimit kombinohen në një. Kjo fotografi është e kombinuar me fotografinë më të mirë të ekspozimit të shkurtër (shpejtësi të shpejtë) dhe përpunohet për të eleminuar zhurmën.
 3. Tani bëhet një përpunim shumë më i thellë, në të cilin elementët e ndryshëm që shfaqen në foto (flokët, lëkura, pëlhura, qielli, muret ...) analizohen dhe të dhënat mblidhen nga të dy fotografitë për të arritur detajet më të mëdha të mundshme në imazh .

Apple ka treguar Deep Fusion me fotografi të njerëzve që veshin triko, sepse është në detajet e pëlhurës së pëlhurës ku mund të shihni se si Deep Fusion shfaq detaje maksimale në foto edhe në kushte ndriçimi të ndërmjetëm. Ne do të duhet të provojmë këtë funksion të ri të kamerës për të parë nëse është me të vërtetë aq i jashtëzakonshëm sa pretendon Apple.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.