Kështu funksionon monitori i ri i zemrës watchOS 4

watchOS 4 përfshin një risi të rëndësishme në lidhje me funksionin e Apple Watch që monitoron rrahjet e zemrës sonë. Siç na thanë në prezantimin kryesor, Apple Watch është bërë një pajisje shumë interesante për mjekët dhe pacientët me probleme të zemrës, me studime madje sugjerojnë mundësinë që mund të ndihmojë në diagnostikimin e një aritmie të tillë si fibrilacioni atrial. Dhe me këtë veçori të re që sjell watchOS 4, përmirësohet edhe më shumë në këtë drejtim.

Tani Apple Watch do t'ju japë informacion në lidhje me rrahjet e zemrës suaj në pushim, kur jeni aktiv dhe global gjatë gjithë ditës, dhe është gjithashtu i aftë të përcaktojë ndryshueshmërinë e rrahjeve të zemrës tuaj dhe madje mund t'ju dërgojë një alarmnëse rrahjet e zemrës suaj janë më të larta se sa dëshirohen. Ne ju tregojmë se si funksionon më poshtë.

Një monitor zemre për pushim dhe stërvitje

Nëse klikojmë në aplikacionin Rate Zemra të Apple Watch, mund të shohim një rekord të rrahjeve të zemrës gjatë ditës së fundit. Të dhënat na janë treguar si një grafik me një bosht horizontal në të cilin shohim orët e ndryshme të ditës dhe një vertikal tjetër me vlerat e rrahjeve të zemrës. Pikat ose shiritat e bardhë janë shënimet e ndryshme të marra gjatë asaj ore. Nëse regjistrimet kanë qenë shumë të ngjashme do të shohim një pikë, nëse ka pasur të dhëna shumë të ndryshme do të shohim pika të shpërndara ose një shirit në varësi të ndryshueshmërisë së tyre.

Në këtë aplikacion kemi tre seksione në të cilat mund të aksesojmë duke rrëshqitur lart ose poshtë në ekranin e Apple Watch. «Aktual» për të parë matjen aktuale dhe grafikun me të dhënat për tërë ditën, «Pushim» për të parë rrahjet mesatare të zemrës ndërsa kemi pushuar, dhe në grafik përveç të gjitha regjistrave do të shohim një vijë të kuqe që nuk tregon atë mesatare, dhe «Andando» për të parë mesataren ndërsa kemi kryer disa aktivitete, me vijën e kuqe që e tregon atë.

Shumë më i plotë është aplikacioni Shëndetësor kur na tregon të dhënat, pasi Edhe pse grafiku është shumë i ngjashëm, ne mund të ndryshojmë në një grafik orë, ditor, javor, mujor apo edhe vjetor. Pikërisht poshtë grafikut do të shohim disa kuti në të cilat tregohet rrahja minimale dhe maksimale e zemrës, mesatarja në qetësi, ecje, gjatë një trajnimi dhe madje edhe njoftimet që na janë dërguar sepse kemi tejkaluar rrahjet maksimale të zemrës në qetësi .

Ndryshueshmëria e rrahjeve të zemrës

Pak më poshtë do të shohim një kuti në të cilën tregohet ndryshueshmëria e rrahjeve të zemrës, me një vlerë të shprehur në milisekonda (ms). Isshtë një koncept i ri që po bëhet gjithnjë e më i vlefshëm si për mjekët ashtu edhe për trajnerët. Shumë sëmundje ndikojnë në këto të dhëna dhe ka gjithnjë e më shumë studime në lidhje me korrelacionin midis kësaj ndryshueshmërie dhe prognozës së sëmundjeve të tilla si diabeti., vetëm për të dhënë një shembull. Në trajnim është një parametër që përdoret për të parë gjendjen fizike të personit. Nuk ka vlera të përcaktuara si normale, por secili person ka të vetat dhe e rëndësishme është se si ato ndryshojnë me kalimin e kohës. Isshtë një informacion gjithnjë e më i rëndësishëm për ushtrime dhe që Apple Watch do të na japë në watchOS 4.

Sinjalizime me frekuencë të lartë

Siç e kemi vërejtur më herët, Apple mburret se si Apple Watch mund të ndihmojë në diagnostikimin e fibrilacionit atrial dhe aritmive të tjera. Shumë njerëz nuk e dinë që kanë aritmi, sepse shumë herë janë asimptomatike, ose mund të vërejnë diçka, por nuk dinë ta njohin atë. Apple Watch do të monitorojë rrahjet e zemrës sonë dhe do të na paralajmërojë me një njoftim nëse shpejtësia jonë tejkalon një kufi të paracaktuar. Këtë mund ta konfigurojmë brenda aplikacionit Watch të iPhone-it tonë, duke hyrë në menunë e Rateve të Zemrës. Ritmi ynë maksimal i zemrës duhet të përcaktohet në përputhje me normën tonë bazale, nëse nuk e dini se cilën duhet ta vendosni më mirë, pyesni mjekun tuaj.

Apple Watch mund të shpëtojë jetën tuaj

Nuk është një titull i bujshëm, është një realitet. Apple Watch jo vetëm që shërben për të përmirësuar cilësinë e jetës tuaj duke promovuar sporte, por gjithashtu mund t'ju diagnostikojë me sëmundje të zemrës dhe duke folur për zemrën për të cilën po flasim për gjëra shumë serioze. Një detaj i rëndësishëm, sVetëm Apple Watch Series 1 e tutje e kanë këtë funksion, pasi që modeli i parë Apple Watch nuk ka procesor ose bateri të mjaftueshme për ta bërë këtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Miguel dijo

  Në gjeneratën e parë mund ta vendosni por është në njoftimet e rrahjeve të zemrës dhe aty e vendosni, nëse nuk gaboj.

 2.   Toni Cortes dijo

  Apple Watch im tashmë më ka shpëtuar jetën ...
  Ai më paralajmëroi për bradikardi dhe unë shkova në dhomën e urgjencës në kohë ...
  Këtu në La Vanguardia shpjegoj historinë time.
  https://www.pressreader.com/spain/la-vanguardia/20170709/282089161804688