Këto mund të jenë disa nga veçoritë e reja të iOS 18

iOS 18

Tashmë është zyrtare. Tashmë është 10 qershori dhe kjo do të thotë se sot pasdite do të nisë fillimi i WWDC24, një nga konventat për zhvilluesit e Apple që ka sjellë më shumë interes vitet e fundit. Teknologjia e re e përdorur, duke e vendosur inteligjencës artificiale Përveç të gjitha përditësimeve të sistemeve operative të Apple, elementët kryesorë të fjalimit kryesor të inaugurimit do të jenë në qendër të vëmendjes. Tjetra Ne analizojmë se cilat mund të jenë disa nga veçoritë e para të reja që do të shohim në iOS 18 pas muajsh të gjatë thashetheme dhe rrjedhjesh.

Karakteristika të reja në iOS 18: AI, personalizim dhe shumë më tepër

Inteligjenca artificiale do të jetë diçka nga më të përfolurat në WWDC24. Megjithatë, nuk duhet të injorojmë faktin që Apple ka përpara rinovimin e të gjitha sistemeve tuaja operative dhe nuk mund të ndalen në çdo lajm interesant, sepse përndryshe kryefjala do të bëhej e pafundme. Ka të ngjarë që veçoritë e reja kryesore dhe ndryshimet thelbësore në sistemet operative do të paraqiten dhe zhvilluesit do të jenë në gjendje t'i shohin ato përmes beta-së së parë për zhvilluesit që do të arrijnë në fund të prezantimit të Apple dhe në muajin korrik për pjesën tjetër. e përdoruesve përmes beta publike.

Serverët e Apple
Artikulli i lidhur:
Apple përgatit masa të forta privatësie për veçoritë e saj të AI në iOS 18

Por para se të vijë mbrëmja, le t'i hedhim një sy lajmet kryesore bazuar në thashethemet e muajve të fundit që do të shohim rreth iOS 18:

 • Hartat e Apple: Në aplikacionin Big Apple routes, do të ndërmerret një hap cilësor, duke lejuar personalizimin e itinerarit, ashtu siç mund të bëjmë me Google Maps, duke vendosur shtigjet ose autostradat në të cilat do të merrni itinerarin. Gjithashtu do të shtohen edhe harta topografike që do të rrisin cilësinë e hartave dhe informacionin që i ofrohet përdoruesit.
 • Muzika e Apple: Inteligjenca artificiale e Apple do të përmirësojë shërbimin e saj të transmetimit me lista dëgjimi të rekomanduara dhe të gjeneruara automatikisht, si dhe kalime më inteligjente midis këngëve të ndryshme, me të cilat mund të modifikohet koha Crossfade dhe do të shtohen mënyra të reja audio hapësinore.
 • AppleNews: Për vendet ku ky shërbim është i disponueshëm, iOS 18 do të ofrojë përmbledhje lajmesh të mundësuara nga inteligjenca artificiale.
 • Llogaritësi: më në fund iPadOS 18 do të ketë një aplikacion Kalkulator. Sidoqoftë, ndërfaqja do të modifikohet gjithashtu për të pasur një shirit anësor ku mund të shihni llogaritjet e fundit, një konvertues njësi ose integrimin e vetë aplikacionit me aplikacionin Notes, gjithashtu vendas.
 • Kalendari dhe kujtimet: do t'i nënshtrohet integrimit në të njëjtin aplikacion.
 • Qendra e kontrollit: Ky funksion që lejon aksesin në shkurtore të mëdha përmes një gjesti të thjeshtë do të pësojë gjithashtu ndryshime të mëdha edhe pse nuk ka pasur rrjedhje të mëdha në lidhje me këtë rinovim. E dimë që do të ketë ndryshime, edhe me mundësi deri në më shumë se një ekran brenda qendrës së kontrollit.
 • Fitnes dhe Forma e Lirë: dy aplikacione që nuk janë aspak të njëjta, por që do të pësojnë ndryshime të vogla në dizajn dhe funksione të reja të mundësuara nga inteligjenca artificiale. Në rastin e FreeForm, do të prezantohet një mënyrë e re e punës bashkëpunuese e quajtur Skenat.
 • shëndeti: Ndërkohë që pritet për orën e re të Apple që do të prezantojë sensorë të rinj që do të ofrojnë më shumë informacion në lidhje me shëndetin e përdoruesit, Apple do të prezantojë funksione të reja të mundësuara nga AI, objektivi i të cilave ende nuk dihet.
 • Ekrani fillestar: Prej disa kohësh po dëgjojmë se do të ketë ndryshime në iOS 18 rreth ekranit bazë me mundësinë e personalizimit të ikonave përveç vendosjes së tyre kudo.
 • Suite iWork: Është e qartë se nëse AI arrin iOS 18, ajo do të arrijë gjithashtu në punë në Keynote, Page dhe Numbers, tre aplikacionet e produktivitetit të Apple, me të gjitha funksionet e AI që arrijnë pjesën tjetër të ekosistemit.
 • Posta: Funksionet e AI do të integrohen që do t'ju lejojnë të përgjigjeni shpejt me përgjigjet e sugjeruara nga iOS 18.
 • Postime: Apple dëshiron t'i japë një shtysë aplikacionit të saj të mesazheve duke e përshtatur atë me Sistemi RCS, do të futen forma të reja argëtimi si p.sh Emoji të personalizuara nga AI, përgjigje të sugjeruara, përmbledhje mesazhesh, transkriptim audio ose efekte vizuale me fjalë.
 • Shenime: Ky aplikacion do t'i nënshtrohet gjithashtu ndryshimeve të mëdha me integrimin e vetë aplikacionit Voice Notes, i cili nuk dihet nëse do të ruhet në mënyrë origjinale si një aplikacion individual. Do të integrohen funksione të reja si transkriptimi audio ose shënimi matematik.
 • Njoftimet dhe fotot: AI do të vijë në këto aplikacione për të lehtësuar redaktimin e fotografive dhe gjenerimin e përmbledhjeve të njoftimeve.
 • Safari: më shumë AI për këtë çështje me funksionet e pastrimit të faqeve të internetit për të lehtësuar leximin ose një asistent navigimi që lejon përmbledhjen e faqeve të internetit për të shmangur leximin e teksteve të mëdha pa përmbajtje.
 • Shortcuts: Apple do të prezantojë mënyra të reja për të automatizuar veprimet komplekse duke përdorur AI, ndoshta për të ndihmuar përdoruesin të marrë në Shortcuts atë që është në gjendje të shpjegojë me zë.
 • Siri: padyshim një nga elementët yll të iOS 18 pas integrimit në një marrëveshje Apple me OpenAI për të përdorur disa nga shërbimet e tyre si ChatGPT.
 • Ndriçoj: përmirësime në kërkim, klasifikim informacioni dhe përmirësime në rezultatet e kërkimit që do të jenë më të zgjuara falë funksioneve të AI.

Na ndiqni në Google News

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.