Karolina e Veriut mund të presë një kampus të ri të Apple

El Apple Park Ka qenë një nga ndërtimet më të mëdha dhe më spektakolare të Apple.  nënës Janë dashur vite për t'u ndërtuar, por ia ka vlejtur që sot një pjesë e madhe e punëtorëve që do të punonin në kampus tashmë po e bëjnë atë dhe duke shijuar të gjithë elementët e kampusit.

Apple njoftoi në fillim të këtij viti se kishte për qëllim krijoni një kampus të ri për të zgjeruar biznesin e saj në Shtetet e Bashkuara, të lidhura me kërkesat e Donald Trump, presidentit të Shteteve të Bashkuara. Informacioni i fundit sugjeron që ky kampus i ri do të ndërtohet në atë që njihet si Parku i Trekëndëshit Kërkimor, në Karolinën e Veriut.

Tre universitete kërkimore pranë kampusit të ri të mundshëm të Apple

Disa muaj më parë, Apple njoftoi në një njoftim për shtyp se do të shpenzonte më shumë se 55 një miliard dollarë me furnitorët dhe prodhuesit amerikanë këtë vit. Për më tepër, për shkak të synimit për të zgjeruar operacionet e saj, pritej të investonte më shumë se 30 miliardë dollarë në shpenzimet brenda Shteteve të Bashkuara gjatë 5 viteve të ardhshme, duke krijuar më shumë se 20.000 vende pune.

Kjo pjesë e fundit e informacionit erdhi me një nxitje: një kampus i ri. Pasi kanë përfunduar hapjen zyrtare dhe operimin në njëqind përqind të Apple Park, ata të Cupertino tashmë po mendojnë për krijimin e një qendre të re operacionesh në territorin Amerikan. Burime të ndryshme tregojnë se Karolinën e Veriut mund të jetë një nga vendet e zhvendosura rreth Big Apple për të ndërtuar kampusin tuaj të ri.

Kjo është Parku i Trekëndëshit Kërkimor, një zonë ku ndodhen tre nga universitetet kryesore kërkimore: Universiteti Duke, Universiteti Shtetëror i Karolinës së Veriut dhe Universiteti i Karolinës së Veriut. Ky park kërkimor është një nga më të mëdhenjtë në botë dhe ekspertët thonë se është një nga zonat më të zgjuara në Shtetet e Bashkuara në të cilën gjysma e popullsisë ka një diplomë bachelor.

Burimet tregojnë gjithashtu për takimet midis Tim Cook dhe sekretarit të tregtisë të zonës në muajt e fundit, që do të thotë se Apple mund të jetë duke menduar të hartojë dhe ndërtojë kampusin e saj të ri në këtë rajon të Karolinës së Veriut.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.