Kina bëhet vendi që gjeneron më shumë të ardhura në App Store

dyqan kineze-më-përfitime-aplikacione

Megjithëse për disa kohë tani dhe që kur Apple hapi të gjitha Dyqanet e Apple që kishte planifikuar në vend, 41 duket se marrëdhënia me qeverinë kineze po bëhet gjithnjë e më e ftohtë. Disa ditë më parë Tim Cook u kthye për të vizituar Kinën për herë të pestë këtë vit për të njoftuar krijimin e një qendre të re R&D në Kinë, përveç projektit fillimisht për Pekinin. Përveç kësaj, në qershor, ajo investoi 1.000 milion dollarë në Uber kineze, duke treguar që kompania jo vetëm që fiton të ardhura nga vendi, por gjithashtu investon në të.

Marrëdhëniet me qeverinë kineze, e cila mbylli si iBooks dhe iTunes Movies disa muaj më parë, nuk do të thotë që marrëdhënia me përdoruesit të jetë e ndryshme. Kina është bërë vitet e fundit një nga motorët më të rëndësishëm të kompanisë, për sa i përket shitjeve të iPhone dhe këto shitje duhej të pasqyroheshin në App Store. Në vitet e fundit Shitjet e App Store janë rritur në një shkallë të jashtëzakonshme, duke iu afruar rrezikshëm Shteteve të Bashkuara dhe Japonisë, vendet që kryesojnë renditjen sipas të ardhurave.

Sipas të dhënave nga App Annie, Kina më në fund është bërë vendi që gjeneron më shumë të ardhura në App Store, duke tejkaluar Shtetet e Bashkuara dhe Japoninë. Aktualisht dhe sipas të dhënave të fundit, Kina tejkalon me 15% të ardhurat që Apple fiton nga shitjet në dyqanin e aplikacioneve të Shteteve të Bashkuara. Shitjet e aplikacioneve, lojërave dhe blerjeve brenda aplikacioneve janë rritur me 500% në dy vitet e fundit, duke konfirmuar kështu parashikimet e analistëve dhe logjikisht ato të Apple. Edhe pse vetëm 25% e të gjitha blerjeve janë lojëra, ato kanë gjeneruar 75% të të ardhurave totale


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.