Kështu funksionon Intercom me HomePods

Karakteristika e Intercom është një nga tiparet e reja në HomePod, dhe Ne shpjegojmë se si konfigurohet dhe përdoret nga HomePod-i ynë, iPhone dhe Apple Watch për të qenë në gjendje të dërgojnë mesazhe zanore shpejt brenda shtëpisë tonë.

Kërkesat

Për të përdorur këtë funksionalitet të ri, është e nevojshme të keni të paktën një HomePod në shtëpi. Nuk është një funksion ekskluziv i altoparlantit Apple, por pa të nuk mund të aktivizohet. Cfare ka me shume pajisjet tuaja duhet të azhurnohen në neveritjen më të fundit të iOS (minimumi iOS 14.2). Pasi të konfigurohet gjithçka, mund ta përdorni në iPhone, iPad, Apple Watch, HomePod, HomePod Mini dhe madje edhe në makinë përmes CarPlay.

Cilësimet e intercom-it në aplikacionin Home

konfiguracion

Konfigurimi është bërë nga aplikacioni Home, hyrja në cilësimet e shtëpisë tuaj dhe hyrja në funksionin Intercom. Aty mund të zgjedhim kur duam të marrim mesazhet që dërgohen (asnjëherë, vetëm kur jemi në shtëpi ose gjithmonë), kush mund të na dërgojë mesazhe dhe cilat HomePods do të përdoren me këtë funksion, në rast se ka ndonjë që duam për të lënë jashtë (një në dhomën e gjumit, për shembull). Nuk ka shumë mundësi dhe ato janë mjaft të thjeshta, kështu që konfigurimi është shumë i thjeshtë.

Përdorimi i Intercom

Në video mund të shihni drejtpërdrejt se si funksionon Intercom, midis HomePods, me iPhone dhe me Apple Watch. Veryshtë shumë e lehtë për të dërguar mesazhe, si dhe për t'iu përgjigjur atyre, ne thjesht duhet të marrim parasysh nëse duam që mesazhi të jetë për të gjithë ose vetëm për një dhomë të veçantë, për të cilën duhet ta tregojmë atë. Nëse i dërgojmë një mesazh një dhome dhe na përgjigjet, përgjigja do të shkojë vetëm në dhomën e origjinës, nëse do të ishte një mesazh për të gjithë, përgjigja do të jetë për të gjithë. Si mund ta dërgojmë mesazhin? Nuk ka asnjë shprehje të vetme, ne mund të përdorim disa, si këta shembuj:

  • Pyesni në dhomën e gjumit master kur është gati darka?
  • Thuaj në kuzhinë Si po shkon ushqimi?
  • Intercom Për të larë dhëmbët dhe në shtrat

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.