WhatsApp do të kufizojë përcjelljen e mesazheve në një grup të vetëm

WhatsApp

Aplikacioni më i përdorur i mesazheve në Spanjë dhe shumë vende të tjera të botës do t'i nënshtrohet një ndryshimi të ri për të parandaluar përhapjen e lajmeve të rreme. Së shpejti do të mund të përcillni vetëm një mesazh që ju është dërguar në një grup të vetëm çdo herë

Përhapja e mashtrimeve dhe lajmeve të rreme është një problem i dukshëm në rrjetet sociale këto ditë. Shumë njerëz marrin informacion në baza ditore vetëm duke përdorur platforma si Facebook ose Twitter ku lajmet e rreme janë të shfrenuara dhe ata u kushtojnë më shumë vëmendje mesazheve që marrin në WhatsApp sesa asaj që u thotë arsyeja e tyre e shëndoshë. Në një përpjekje të re për të reduktuar përdorimin e këtij aplikacioni të mesazheve për përhapjen e lajmeve të rreme, WhatsApp do të kufizojë përcjelljen e mesazheve për ta bërë më të komplikuar shpërndarjen e tyre në masë.

Ky funksion i ri i përcjelljes së mesazheve ka qenë tashmë aktiv në disa përdorues të WhatsApp për Android Beta prej javësh dhe tani po fillon të shfaqet në WhatsApp për iOS Beta siç raportohet nga WABetaInfo (lidhje). Kufizimi do t'ju pengojë të përcillni një mesazh që ju është përcjellë më parë, në më shumë se një grup. Ky kufizim nuk do të prekë mesazhet që keni krijuar vetë, vetëm ato që ju janë përcjellë më parë. WABetaInfo nuk sqaron nëse ato mund të përcillen te kontaktet individuale, pasi lajmet tregojnë vetëm kufizimin e përcjelljes në grupet e bisedës.

WhatsApp filloi me këto kufizime shumë kohë më parë, dhe nuk është më e mundur të përcillni mesazhe që janë zbuluar se janë përcjellë shumë herë në më shumë se pesë grupe. Tani kjo masë e re përparon në kufizime, në përpjekje për të shmangur dezinformatat dhe spam-et, por për të cilat ka shumë dyshime për efektivitetin e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.