Kuo pranon se kërkesa për iPhone 12 Pro tejkalon pritjet

iPhone 12 Pro

Duket se analisti i famshëm Ming-Chi Kuo Ka të dhëna reale se si po shkojnë porositë për iPhone 12 dhe iPhone 12 Pro të reja. Që nga e premtja e kaluar, porositë për terminalet e rinj 6,1 inç tashmë ishin pranuar, të cilat do të fillojnë të shpërndahen më 23 tetor.

Pra, ju keni të dhëna vetëm nga këto dy pajisje. Dhe ata janë me të vërtetë kurioz, në kundërshtim me pritjet që kishte Kuo, dhe unë mendoj që edhe kompania. Nëse ata do të mendonin se udhëheqësi i shitjeve do të ishte iPhone 12, për shkak të raportit të tij të performancës-çmimit, tani për tani shifrat e porosisë së parë për këtë fundjavë janë më të larta se ato të iPhone 12 Pro sesa ato të iPhone 12.

Kanë kaluar vetëm tre ditë që kur të reja dolën në shitje iPhone 12 dhe iPhone 12 Pro 6,1 inç. Ato janë porosi paraprake, të cilat do të fillojnë të furnizohen nga e Premtja e ardhshme, 23 Tetor.

Dhe analisti Ming-Chi Kuo duket se tashmë ka të parin shifrat e këtyre shitjeve, dhe e vërteta është se ata e kanë befasuar atë shumë. Ato nuk përputhen aspak me parashikimet që ai kishte bërë.

Ai kishte vlerësuar se modeli iPhone 12 do të ishte udhëheqësi i shitjeve në lidhje me katër modelet që janë hedhur në treg. Ai kishte llogaritur që modeli i përmendur do të kishte një kuotë porosie midis 40 dhe 45 përqind nga gjithsej katër iPhone.

Sidoqoftë, të dhënat e para të renditjes aktuale tregojnë se modeli më i shtrenjtë po shitet më shumë, iPhone 12 Pro, sesa 12 të thahen. Kuo fajëson atë në preferencën fillestare të tifozëve të Apple për modelet e nivelit të lartë, kërkesën e fortë në tregun kinez dhe kërkesën e ardhshme të sezonit kulminant në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë.

Bazuar në këto shifra të para reale, Kuo beson se shitjet e përbashkëta të iPhone 12 dhe 12 Pro Max do të jenë afërsisht 30-35% e dërgesave totale të modeleve të reja këtë tremujor. Ai gjithashtu ka korrigjuar pritjet e tij në lidhje me iPhone 12 Mini, duke vlerësuar porositë e tij në vetëm 10-15% të shitjeve në vend të 20-25% që keni planifikuar fillimisht.

Fanboys shtrembërojnë figurat e para

E vërteta është se këto shifra vërtet më befasojnë. Në një vit aq të komplikuar sa ai që po jetojmë. Padyshim që pandemia ka pasur një ndikim të drejtpërdrejtë në xhepat e shumë përdoruesve, dhe është e çuditshme që nga dy iPhone që janë hedhur në shitje, është më i shtrenjti (mos harroni se çmimi i iPhone 12 Pro fillon me 1.159 Euro).

Alsoshtë gjithashtu e vërtetë që këto figura të para janë shtrembëruar Në lidhje me tregun në përgjithësi, pasi që të parët që blenë një model në ditën e parë që do të dalë në shitje janë tifozët e pakushtëzuar të markës, dhe ata janë gjithmonë në kërkim të modelit më të përparuar, pavarësisht nga kostoja.

Do të ketë prisni disa javë Për të parë me të vërtetë pjesën e tregut të secilit terminal, pasi të jenë lëshuar edhe iPhone 12 mini dhe iPhone 12 Pro Max.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.