Ky është funksioni "Sfondet e tingujve" të iOS dhe iPadOS 15 të ri

Tinguj sfondi në iOS dhe iPadOS 15

iOS dhe iPadOS 15 kanë qenë në duart e zhvilluesve për disa javë tani në formën e beta e parë. Apple nuk do të vonojë shumë për të lëshuar beta-në e dytë në të cilën do të jemi në gjendje të shohim përmirësime të stabilitetit dhe shtimin e lajmeve që mund të jenë lënë në tubacion në fjalën kryesore WWDC 2021. Sidoqoftë, ka shumë funksione të tjera të reja që ne tashmë keni me ne, si p.sh. opsionet e reja të aksesit në iOS dhe iPadOS 15. Ndër këto mundësi të reja kemi thirrjen Tinguj në sfond'i cili, siç sugjeron emri i tij, lejon që të riprodhohet një tingull konstant i sfondit për të rritur përqendrimin dhe për të optimizuar kohën.

Tinguj sfondi, opsioni i ri i aksesit për iOS dhe iPadOS 15

Apple gjithmonë i kushton vëmendje të madhe tiparet e aksesit në azhurnime të mëdha për sistemet tuaja operative. Shtë një mënyrë për të rritur integrimin e softuerit dhe pajisjes suaj për njerëzit me aftësi të kufizuara të ndryshme. Sidoqoftë, në azhurnimet më të fundit po shohim se Molla e Madhe gjithashtu përfshin mjete të aksesit që tejkalojnë kufijtë përtej aftësive të kufizuara por zgjidh një lloj problemi që gjeneron çdo përdorues situata të caktuara.

iOS dhe iPadOS 15 nuk mund të jenë më pak dhe një nga këto mundësi të reja është thirrja Tinguj në sfond. Siç sugjeron emri i saj, kjo na lejon të riprodhojmë vazhdimisht një tingull pavarësisht se çfarë tingëllon paralelisht në aplikacione. Përdoruesi mund të zgjedhë tingullin që dëshiron nga ato që janë në dispozicion: zhurma e ekuilibruar, zhurma e ndritshme, zhurma e errët, oqeani, rryma ose shiu.

Zvarriteni dhe hidhni në iOS 15
Artikulli i lidhur:
iOS 15 rrit funksionin 'terhiq dhe lësho' duke shtuar imazhe dhe tekst

Për ta aktivizuar, thjesht hyni në opsionet e qasjes nga Cilësimet e pajisjes tuaj me iOS ose iPadOS 15. Pastaj klikoni në «Tinguj sfondi». Më vonë, mund të aktivizoni funksionin dhe të zgjidhni llojin e tingullit që dëshironi të luani në sfond. Përveç kësaj, ju mund të konfiguroni tingullin që do të luhet dhe nëse duam që ai të tingëllojë edhe kur aplikacionet e tjera luajnë zë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.