Lidhja 5G thyen rekorde falë iPhone 13

5G

Me siguri po mendoni se iPhone ishte një nga të fundit që zbatoi teknologjinë 5G në pajisjet e tij dhe kjo është e vërtetë. Ai shikues i Apple mori shumë më shumë kohë se konkurrenca për të nisur këtë zgjerim në lidhjen 5G, por siç raportohet nga Bloomberg, numri i pajisjeve të shitura me të gjatë muajit janar ishte 51% e totalit, duke qenë iPhone 13 një nga pjesët e rëndësishme të arritjes së kësaj shifre.

Zgjerimi i 5G vazhdon në infrastrukturë dhe pajisje

Si mund të ishte ndryshe, lidhja 5G ishte kyçe për disa kompani dhe ajo u përhap në të gjitha pajisjet, përtej shpejtësisë maksimale të transferimit që nevojitet për të promovuar drejtimin autonom ose automatizimin e fabrikës. Prandaj është i nevojshëm zgjerimi i tij në mbarë botën. Ne, si gjithmonë, përdoruesit nuk do të vërejmë një ndryshim të madh midis teknologjisë 4G dhe 5G kur bëhet fjalë për shfletimin dhe të tjerët, por kompanitë e bëjnë këtë.

Në Kinë gjejmë një nga vendet më të fuqishme për sa i përket zgjerimit dhe disponueshmërisë së infrastrukturës dhe pajisjeve të pajtueshme me 5G. Mbikëqyrësi i telekomit i Kinës ka thënë se vendi do të rrisë mbulimin 5G duke shtuar 600.000 stacione të reja mbulimi këtë vit, duke e çuar numrin total në një numër antenash që tashmë i kalon 2 milionë në vend. Këto janë krejtësisht të nevojshme për zgjerimin e tij, ashtu si pajisjet me këtë lidhje 5G. iPhone 13 kohët e fundit, iPhone SE dhe pjesa tjetër e pajisjeve aktuale të Apple kanë qenë gjithashtu pjesëmarrës në këtë numri rekord i pajisjeve me opsionet e lidhjes 5G.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.