Më shumë se 2.000 stacione policie amerikane kanë mjete për të zhbllokuar një iPhone

Celebrite

Të gjithë janë të njohur sa e rëndësishme është privatësia e informacionit të përdoruesve të saj për Apple. Për aq sa ka provuar qeveria amerikane, kompania Cupertino gjithmonë ka refuzuar të bashkëpunojë me policinë për t'i lejuar ata të zhbllokojnë ndonjë nga pajisjet e tyre të koduara nga një përdorues.

Kështu policia nuk ka zgjidhje tjetër veçse të përpiqet të "kalojë" nëse dëshiron të hetojë iPhone që kapin të dyshuar për kryerjen e një krimi. Pra, më shumë se 2.000 stacione policie në Amerikën e Veriut u është dashur të blejnë pajisje që "hakojnë" (ose të paktën provojnë) telefonat Apple. Nëse kjo është e ligjshme apo jo më shpëton.

Më shumë se 2.000 departamente të policisë amerikane kanë mjete specifike për të "Hack" iPhone të kyçur nga përdoruesi juaj, dhe kështu të jeni në gjendje të përdorni të dhënat tuaja pa pëlqimin tuaj, dhe pa pasur nevojë të vareni (jo të ndihmoni) Apple.

Sipas një raportojnë e organizatës Washington Upturn, shprehet se të paktën 2.000 agjenci të zbatimit të ligjit Në 50 shtetet e Amerikës së Veriut ata kanë mjete për të qenë në gjendje të kenë akses në smartphone të mbyllur dhe të koduar. Studimi u krye pas analizimit të viteve të të dhënave publike në lidhje me agjencitë dhe hetimet e tyre.

Duket se të paktën 49 nga 50 departamentet më të mëdha të policisë në Shtetet e Bashkuara kanë mjete të mjaftueshme për të zhbllokuar telefonat inteligjentë, si dhe një numër qytetesh dhe qarqesh më të vogla. Për stacionet e policisë që nuk kanë pajisje të tilla, ata shpesh dërgojnë celularë në laboratorët shtetërorë ose federalë që normalisht kanë një teknologji të tillë.

Ata provojnë së pari GrayKey, dhe nëse nuk munden, ata i drejtohen Cellebrite

Një mjet i tillë i përdorur zakonisht nga policia është Grey Key për të cilën ne tashmë kemi folur në kohën e tij. Pak pajisje e aftë për të zhbllokuar iPhone i koduar nga përdoruesi. Policia federale dhe departamentet lokale të policisë kanë blerë një pajisje të tillë për disa vite, duke paguar dhjetëra mijëra dollarë tek prodhuesi i saj.

Nëse ajo pajisje nuk mund të deshifrojë një iPhone të veçantë, ata e dërgojnë celularin te Celebrite, një kompani e dedikuar për zhbllokimin e celularëve. Faturat zbulojnë se Cellebrite akuzon rreth $ 2,000 për shkyçjen e pajisjes. Jo shumë kohë më parë ai shiti një çantë zhbllokimi në Departamentin e Policisë Dallas për 150,000 dollarë.

Çfarë është një mister është nëse ata në të vërtetë mund të zhbllokojnë pajisjet Apple. Nuk dihet se cilat modele, ose me cilat versione të iOS. Me siguri e kanë gjithnjë e më të vështirë. Nëse munden, dyshoj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.