Më shumë se 6000 pika karburanti ExxonMobil tashmë mbështesin Apple Pay

ExxonMobil

Apple vazhdon të zgjerojë numrin e tregtarëve ku mbështetet teknologjia Apple Pay. Edhe pse kësaj radhe nuk mund të thuhet se është me të vërtetë teknologjia Apple ajo që lejon përdoruesit e stacioneve të shërbimit ExxonMobil të bëjnë pagesa përmes iPhone. Që dje më shumë se 6.000 stacione shërbimi Exxon dhe Mobil të shpërndara në 46 shtete amerikane ata tani mund të përdorin iPhone për të paguar karburantin. Ky shërbim do të zgjerohet në muajt e ardhshëm në 2.000 stacione të tjera dhe deri në fund të vitit pritet të jetë në dispozicion në të gjitha pikat e karburantit të kompanisë të shpërndara në të gjithë vendin, rreth 10.000.

Por, siç thashë më lart, mos prisni që të jeni në gjendje të përdorni iPhone ose Apple Watch në pompa për të bërë pagesën, por funksionimi është i ndryshëm. Për të qenë në gjendje të përdorni Apple Pay në këto stacione shërbimi, së pari ju duhet aplikacioni ExxonMobile. Pasi të jemi para pompës, duhet të hapim aplikacionin, automatikisht Përmes sinjalit GPS, ai do të lokalizojë në cilin stacion shërbimi jemi dhe kjo do të na lejojë të zgjedhim numrin e pompës ku jemi.

Pasi të kemi zgjedhur numrin e pompës, ne thjesht duhet të thirrni sasinë e karburantit dhe të konfirmojmë blerjen duke përdorur Touch ID të iPhone. Në vijim gryka do të aktivizohet dhe do të kemi 45 sekonda për të varur zorrën karburantit të automjetit tonë. Pasi të përfundojë procesi, furnizuesi do të na sigurojë një faturë për transaksionin.

Ky proces mund të duket pak i komplikuar në fillim, për 45 sekondat që kemi nga kur paguajmë derisa të vendosim zorrën në automjet, por sipas kompanisë është një avantazh pasi na lejon të kursejmë kohë gjatë karburantit. ExxonMobile pretendon se përdor këtë mënyrë indirekte pagese për të shmangur blerjen e terminaleve të pajtueshëm me teknologjinë NFC, megjithëse i keni tashmë ato, Speedpass për kartat e kompanisë suaj, por me sa duket ato nuk janë në përputhje me Apple Pay.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.